АМПУ розповіла, як збирається оновлювати український флот

2017-06-27 16:07:08

ротягом п’яти років компанія планує придбати близько 20 сучасних технологічних плавзасобів, інвестувавши в них близько 5 млрд грн.



Адміністрація морських портів України розпочинає масштабне оновлення флоту України. Протягом п’яти років компанія придбає близько 20 сучасних технологічних плавзасобів, інвестувавши в них близько 5 млрд грн.
Терміни, вимоги до суден і бюджет АМПУ представила 21 червня в рамах Ukrainian ShipYard Day — 2017, запросивши на захід представників найбільших міжнародних і українських суднобудівних компаній. Учасники обговорили останні технологічні рішення, цінові рамки і можливості сторін.
Ключові тези і питання, озвучені на Ukrainian ShipYard Day — 2017, прес-служба відомства представила загалу  в форматі Q & A.
1. Який флот має АМПУ на сьогоднішній день?
Сьогодні АМПУ володіє 126 плавзасобами, які відносяться до 8 різних типів суден. Кожна філія АМПУ має власний флот, за винятком портів Усть-Дунайськ і «Ольвія». Найбільшим власником флоту є філія АМПУ «Дельта-Лоцман», на балансі якого знаходиться 31 плавзасіб.
2. Які функції повинен виконувати флот АМПУ?
Розвиток флоту буде здійснюватися відповідно до функцій, покладених законодавством на АМПУ:
– забезпечення безпеки судноплавства;
– охорона і патрулювання акваторій;
– лоцманські послуги;
– організація льодової проводки;
– санітарні збори і дотримання екологічних норм.
3. Чому АМПУ відчуває гостру потребу в оновленні флоту?
По-перше, судна, які знаходяться на балансі АМПУ, мають великий термін експлуатації. Наприклад, криголам «Капітан Білоусов» побудований в 1954 році, а сміттєзбирачі — 1971 — 1999 рр. По-друге, підприємство потребує збільшення власного днопоглиблювального флоту для підтримки глибин в акваторіях. Виконання днопоглиблення власними земкараванами значно знизить вартість таких робіт. По-третє, для забезпечення безпеки судноплавства в зимовий період необхідно збільшити флот для проведення льодової проводки.
4. Які ключові показники програми оновлення флоту?
Програма розрахована на період 2017 — 2021 рр. Планується придбання 20 плавзасобів на суму майже 5 млрд грн.
5. Які судна придбає АМПУ?
– 1 криголам
– 1 буксир
– 1 землесос
– 1 нафтоналивну базу
– 1 промірний катер
– 2 грунтовідвізні самохідні шаланди
– 6 лоцманських катерів
– 7 багатофункціональних суден
6. Чому АМПУ прийняла рішення придбати криголам, і якими основними характеристиками має володіти дане судно?
Ключові вимоги — це потужність не менше 9 мВт і осадка судна до 6 м, для того, щоб мати можливість проводити рятувальні операції в мілководних районах Азовського моря.
Льодова кампанія 2012 — 2013 рр. показала всю суворість Азовського моря, коли загинуло троє суден, вони були затерті в льодах. У зв’язку з тим, що криголам «Капітан Білоусов» має велике осідання, він не зміг підійти в район лиха. Екіпажі суден були евакуйовані вертольотом, а самі судна «загинули». З огляду на цей досвід, АМПУ ставить на чільне місце безпеку.
7. У зв’язку з чим пов’язане рішення збільшувати кількість шаланд, а не землесосів?
Шаланда — це технологічне судно, характеристики якого найбільше відповідають функціям та завданням АМПУ при проведенні днопоглиблення. Шаланда здатна виконувати роботи під причальним фронтом на відстані всього лише до 5 м від причальної стінки. Землесосу з сосуном утриматися біля причалу в такий близькості вкрай складно.
8. Які підприємства мають найбільші шанси отримати замовлення АМПУ — українські чи закордонні, державні або приватні?
Купівля того чи іншого судна буде проходить в рамках тендерної процедури в системі Prozorro. Таким чином, це будуть відкриті торги з оголошенням на двох мовах — українській та англійській. Можливість прийняти в них участь буде у широкого кола компаній без обмеження по формі власності або походженню.
На момент реалізації проекту компанія, яка буде відповідати кваліфікаційним вимогам АМПУ і мати найцікавішу пропозицію за найбільш економічно вигідною вартістю, матиме найбільші шанси стати переможцем.
9. За рахунок яких коштів АМПУ буде оновлювати флот?
Фінансування може здійснюватися за рахунок власних коштів АМПУ або із залученням кредитних коштів міжнародних фінансових організацій і національних комерційних банків. Варіант фінансування тієї чи іншої покупки буде відображатися в фінплані АМПУ на кожен рік в залежності від можливостей і показників компанії. Зокрема, в 2017 році АМПУ планує придбати землесос, що відображено в фінплані підприємства. Фінансування буде проходити шляхом залучення кредитних коштів.
10. З огляду на те, що діяльність АМПУ будується в залежності від затвердженого фінплану, як будуть фінансуватися проекти, які планується виконувати протягом декількох років? Які існують гарантії для інвесторів, що проект не буде замороженим на період прийняття фінплану?
Капітальні інвестиції дійсно неможливо проводити без узгодженого Кабінетом міністрів фінплану підприємства. Але законодавство передбачає певні винятки в даному питанні. Наприклад, є прецедентна ситуація, яка мала місце в грудні 2016 року. Кабмін своїм розпорядженням щодо підприємства, яке перебуває у сфері управління Мінінфраструктури, дозволив використовувати конкретну суму на придбання конкретної техніки до затвердження фінплану. Така можливість може бути використана і АМПУ, але підприємство планує затвердити фінплан на 2018 рік протягом поточного, 2017 року, для того, щоб розпочаті проекти не зупинялися.
Нагадаємо, 21 червня Адміністрація морських портів України спільно з Американською торговою палатою в Україні провела «День розвитку флоту» (Ukrainian ShipYard Day — 2017), в ході якого представила програму оновлення флоту підприємства до 2021 року. Серед учасників заходу були представники компаній-членів Палати, а також найбільші іноземні та українські суднобудівні компанії, яким фахівці АМПУ презентували перспективну програму придбання і будівництва суден підприємства на період 2017 — 2021 рр.