Наскільки брудне Чорне море? Масштабне дослідження ПРООН

У Чорному морі живуть понад 5 тис. видів живих організмів, але 10% з них під загрозою зникнення. У воді зустрічаються антибіотики і пластик, а ще хімікати зі стічних вод.

Чотири роки команда з десятків науковців з різних країн на дослідному судні, літаках і човнах вивчала Чорне море. Наукові експедиції, які фінансує ЄС і Програма розвитку ООН, збирали проби води, досліджували морське сміття і морських тварин.

“Такого масштабу досліджень Чорного моря раніше не було. Цими днями наша команда науковців з України, ЄС, Грузії вирушила вже у третю експедицію”, – розповів ВВС News Україна заступник міністра екології та природних ресурсів Микола Кузьо.

Дослідження проводили в прибережних водах Грузії, України та Росії, а також у відкритому морі.

Що і хто забруднює Чорне море?

В акваторії Чорного моря знайшли 124 хімічні сполуки, шкідливі для морської екосистеми. Зокрема, виявили ртуть, діоксин, пестициди, антибіотики, парацетамол та інші речовини з фармацевтичної галузі, хімікати з промислових стічних вод, хімікати, що використовуються у морському транспорті.

Залишки ртуті і діоксинів знайшли навіть в рибах і молюсках, а в мертвих дельфінах виявили пестициди.

Найбільш забрудненою науковці вважають територію західного узбережжя Чорного моря, поблизу дельти Дунаю, та море поблизу Одеси. Найчистішою, за результатами дослідження, виявилась центральна частина моря.

Під час досліджень у морі знайшли речовини, які використовуються для водонепроникності текстилю, для виробництва взуття, упаковок для піци, а також засобу від комах.

Завдяки моніторингу науковці назвали виявили топ-5 найбільших джерел забруднень Чорного моря.

Серед них – комунальні стічні води, які виносять у море антибіотики, антипірени і залишки побутової хімії.

Також воду забруднюють промислові стічні води і велика кількість хімікатів у них.

Забруднене повітря при спалюванні вугілля на ТЕС переноситься на великі відстані над морем. Через ведення сільського господарства море забруднюється пестицидами і фармацевтичними засобами для тварин, йдеться у дослідженні.

Порти і морські судна привносять у море нафтові плями і залишки хімікатів, що використовуються для захисту покриття човнів.

“Мене вразила кількість забруднень від фармацевтичної галузі, наявність діоксину в рибі. Це дуже насторожує і змушує задуматись”, – зазначив Микола Кузьо.

Звідки сміття?

83% сміття у Чорному морі – це пластик, період розкладання якого від 100 до 1000 років.

До 2050 року, за прогнозами науковців, у Чорному морі буде більше пластику, ніж риби.

Чорне море називають дуже засміченим через те, що воно має обмежений водообмін з океаном, а сміття приноситься найбільшими ріками Європи – це Дунай, Дністер та річка Ріоні у Грузії.

Так, річками у море виносяться пластикові пакети і пляшки, пластикова упаковка і дрібні шматочки пластику зі швидкістю від 6 до 50 одиниць сміття на годину.

На 1 квадратний кілометр у Чорному морі є близько 90 одиниць сміття, це майже вдвічі більше, ніж у Середземному і Північному морях, де концентрація становить 50 одиниць сміття на квадратний кілометр.

“Має бути більш чіткий екологічний контроль над забрудненням моря. Маємо дбати, щоб море не забруднювалось морським транспортом, щоб в море не скидалися неочищені стічні води – комунальні чи промислові”, – каже пан Кузьо.

За результатами досліджень будуть напрацьовані певні екологічні обмеження у промисловій і аграрній сфері, роботі портів, мають модернізуватися очисні споруди, щоб вони краще очищували воду.

“Ті очисні споруди, які зараз є, вони недостатньо очищують стоки і впливають негативно як на стан річок, так і морів “, – зазначив заступник міністра.

Також у центральній частині чорного моря знайшли великі концентрації плаваючого сміття, які можуть з часом швидко перетворитися на цілі сміттєві острови.

Хто у морі живе?

У Чорному морі, яке має площу понад 400 тис. кв. км і середню глибину 1,2 км, живе 200 видів риб, майже 2 тис. видів водоростей і морської трави, близько 1,5 тис. видів молюсків, крабів і морських черв’яків, один вид тюленів, який перебуває на межі зникнення, і дельфіни.

Майже 500 видів живих організмів Чорного моря занесено до Червоної книги як види, що зникають.

китКопирайт изображенияEMBLAS-II

Також у Чорному морі живуть 365 видів чужорідних організмів, привенсених з інших морів і океанів, наприклад, у трюмах кораблів – від одноклітинних водоростей до кита. Припускають, що кит, довжина якого складає близько десяти метрів, може і досі бути десь в Чорному морі.

Чому це важливо? Чим менше привнесених видів і більше аборигенних, місцевих, тим більш стійкою і здоровою є екосистема моря, йдеться у дослідженні.

Також у Чорному морі виявили сліди перебування європейського осетра (Acipenser sturio), який вважався давно вимерлим. Останній раз цей вид бачили в українських водах Чорного моря у 1960-х роках.

рибаКопирайт изображенияФОТО ПРОЕКТУ EMBLAS-II

В ході Чорноморських досліджень у відкритому морі вчені зловили унікальну рибу – Морську голку шипувату (Syngnathus schmidti). Цей мало досліджений вид ще називають голкою чорноморською.

Іншою знахідкою став Гребінчатий губань золотистий (Ctenolabrus rupestris). Даний вид є рідкісним та занесений до Червоної книги

Де зустріти дельфінів?

У Чорному морі є три види дельфінів, і вчені під час вивчення Чорного моря досліджували ареали їхнього проживання.

Найменший з дельфінів – це Чорноморська морська свиня розміром до 1,6 метра, Чорноморський звичайний дельфін (Білобочка) має розміри до 2,2 метра. А найбільший вид – це Афаліна Чорноморська, 3,10 метра в довжину.

У червні 2019 року вчені зафіксували приблизно по 1 тис. кожної групи цих тварин в українських водах у північно-західній частині Чорного моря, від дельти Дунаю до Тендрівської коси в Херсонській області. Найбільші скупчення дельфінів було поблизу дельти Дунаю та острова Зміїний.

Чорне мореКопирайт изображенияUNIAN

Два з цих трьох видів перебуває під загрозою зникнення, а Білобочка має статус виду, що зникає.

Зустрічаються дельфіни найчастіше також у Каркінітській затоці, між північно-західним узбережжям Кримського півострова і берегом материка, поблизу Балаклави і Керченської протоки. Також дельфінів можна побачити на західному узбережжі Чорного моря в акваторії населених пунктів Ропотамо, Вама Веке і в дельті Дунаю, на східному- поблизу Кахетії і в акавторії між турецькими містами Трабзон і Арсин. Ці території науковці називають критично важливими для розмноження і міграції дельфінів.

Зазвичай дельфіни тримаються своїх: звичайні дельфіни із звичайними дельфінами, морські свині – із морськими свинями. Тому вчені з великим здивуванням виявили у відкритих водах південно-східної частини Чорного моря спільну групу звичайних дельфінів та молодої особини морської свині.

Дослідження підтвердили сумний факт, що зараз дельфіни білобокі вже не формують великих “натовпів” з сотень або тисяч особин, які можна було часто побачити в першій половині минулого століття, а тримаються окремими родинами чи невеликими групами.

Найбільше дельфінам у Чорному морі загрожує браконьєрство, коли їх нелегально виловлюють для дельфінаріїв, також їм шкодить морське сміття і хімічне забруднення і рибальство, коли дельфіни потрапляють у сіті.