Мінекономрозвитку рекомендує утриматися від апеляційного оскарження у справі про обмеження Росією транзиту з України

 

Міжвідомча робоча група при Мінекономрозвитку здійснила детальний юридичний аналіз звіту Групи експертів Світової організації торгівлі (СОТ) у справі DS 512 «Російська Федерація – заходи щодо обмеження транзитного руху» та дійшла висновку про наявність у вказаному звіті низки істотних положень, позитивних для торговельних інтересів України та всієї міжнародної спільноти.

Зокрема, публікація висновків Групи експертів СОТ щодо наявності «надзвичайних обставин у міжнародних відносинах» є фактичним визнанням ще однією міжнародною організацією в особі СОТ наявності збройного конфлікту між Україною та Росією.

Крім того, висновки Групи експертів СОТ дають можливість самій Україні відповідно до власних інтересів у разі такої необхідності застосовувати санкції проти Росії, керуючись визначеними експертами СОТ положеннями щодо наявності «надзвичайних обставин у міжнародних відносинах» відповідно до статті XXI («Винятки з міркувань безпеки») ГАТТ 1994 року.

Група експертів СОТ у своєму звіті також підтвердила, що Україна обов’язково довела б факт порушення російською стороною своїх зобов’язань щодо свободи транзиту, якби не наявність визнаних «надзвичайних обставин у міжнародних відносинах», які сьогодні існують між Україною та Росією.

Відтак інтерпретація Групою експертів статті XXI («Винятки з міркувань безпеки») ГАТТ 1994 року, у рамках справи DS 512 «Російська Федерація – заходи щодо обмеження транзитного руху» надала більш чітке юридичне роз’яснення поняттю «надзвичайних обставин у міжнародних відносинах» відповідно до положень угод СОТ. У свою чергу така інтерпретація більш чітко прояснює країнам-членам СОТ можливість застосування їхнього права аргументувати свої обмежувальні дії положеннями вказаної статті. Відтак, у майбутньому, це зменшить ймовірність випадків застосування торговельних заходів протекціоністського та дискримінаційного характеру, які суперечать основоположним принципам СОТ, безпідставно виправдовуючи їх положенням про «надзвичайні обставини у міжнародних відносинах».

Взявши до уваги вищезазначене, після опрацювання питання щодо подальших дій України у справі щодо обмеження Росією транзитного руху, члени Міжвідомчої робочої групи дійшли згоди, що змістовно представлений звіт Групи експертів СОТ у цілому вигідний Україні як у середньостроковій, так і у довгостроковій перспективі, оскільки створює для України дієві інструменти для захисту своїх прав та інтересів у рамках членства в СОТ.

Врахувавши позиції всіх членів міжвідомчої групи, позиції країн-партнерів України щодо можливих наслідків оскарження рішення Групи експертів у цій справі, а також пріоритети України в сфері міжнародної торгівлі у довготерміновій перспективі, Міжвідомча робоча група ухвалила рішення утриматись від ініціювання процедури апеляційного перегляду висновків Групи експертів у справі DS 512 «Російська Федерація – заходи щодо обмеження транзитного руху».

Довідково

Міжвідомча робоча група (МРГ) при Мінекономрозвитку утворена для забезпечення узгодженості дій заінтересованих органів та організацій, підготовки пропозицій, відповідей і рекомендацій з організаційно-правових, процедурних та інших питань.

До складу МРГ входять представники Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Міністерства закордонних справ України, Міністерства юстиції України, Міністерства інфраструктури України, Секретаріату Кабінету Міністрів України, Державної фіскальної служби України, АТ «Укрзалізниця», Асоціації міжнародних автомобільних перевізників України.