Окупанти віддали компанії Курченка право на розробку шельфу в Криму – ЗМІ

2017-03-06 16:52:09

Ряд джерел пов’язують раніше невідому в галузі компанію “Нові проекти” з українським бізнесменом Сергієм Курченком.



Невідома в галузі приватна компанія "Нові проекти "отримала російську ліцензію на розвідку і видобуток нафти і газу на шельфі окупованого Криму. 
Основним власником компанії, за офіційними даними, є підприємець Антон Дорноступ, який близький до родини ексглави Роснедр Валерія Пака, хоча ряд джерел пов’язують "Нові проекти "з українським бізнесменом Сергієм Курченком. При цьому" Нові проекти ", отримавши ліцензію в рамках діючого для Криму спрощеного порядку, ще в 2015 році не мали ніяких активів і не вели господарської діяльності.
ТОВ "Нові проекти "в кінці минулого року повідомило Роснадра, що в 2017 році має намір скласти план поісковоразведочних робіт на ділянці Глибока, лист відомству
направив директор компанії Антон Дорноступ. Про це, із посиланням на власні джерела, повідомляє російський "Комерсант". 
Прем’єр-міністр РФ Дмитро Медведєв ще в червні 2016 розпорядився видати ТОВ ліцензію на цю ділянку на 30 років. За даними видання, протягом восьми років компанія повинна пробурити пошукову свердловину. Від коментарів з даного питання  в прес-службі російського прем’єра, як і в Мінприроди, відмовилися.
"Нові проекти" ще до російської окупації Криму, з 2012 року, володіли ліцензією на ділянку Глибока. Ресурси Глибокої по C3, поставлені на баланс в 2011 році, – 8,3 млн тонн нафти і 1,4 млрд кубометрів газу. 
Про цю ліцензії могла знати "Роснефть", чий шельфовий ділянку Туапсинский прогин, отриманий в 2003 році, перетинався з територією Глибокою, описаною в українській ліцензії. Після того як "Нові проекти" отримали російську ліцензію, площу Глибокої скоротили до 338 кв. км. 
Спочатку власником ТОВ була київська "Фосізонс Трейд", але в грудні 2015 року "Нові проекти" були продані колишньому заступнику голови Ялти Віталію Мостовому (помер влітку 2016 року). За даними "Картотеки", з травня 2016 года 99% "Нових проектів "володіє АТ" Главнефтесервіс "(належить Антону Дорноступу), ще 1% у Олега Кочагова (зараз очолює АТ "Полюс Логістика", структуру "Полюса" Саїда Керімова). Дорноступ також є гендиректором ТОВ "Русвелл", зареєстрованого зараз в Москві за однією адресою з "Новими проектами".
"Русвеллом" через АТ "Інвестиційна нафто-сервісна компанія" володіє Петро Пак,
син ексглави Роснедр Валерія Пака. Той же адресу у "ОГК Груп" (займається розвідкою твердих корисних копалин), гендиректором якої є інший син ексчиновніка Анатолій Пак.
Два співрозмовника "Комерсант" в російському уряді стверджують, що бенефіціаром "Нових проектів "є український бізнесмен Сергій Курченко, який нині проживає в Москві. Але співрозмовник "Комерсанта", близьке до "Нових проектів", це заперечує. 
За даними Росстату, бухгалтерський баланс "Нових проектів" на кінець 2015 року порожній, у компанії не було ніяких активів, крім 60 тис. руб. статутного капіталу, дебіторської або кредиторської заборгованості, було відсутнє рух коштів по рахунках (новіша інформація відсутня).
Поява приватної компанії на шельфі в РФ – несподіванка, за законодавством країни-окупанта там дозволено працювати тільки держкомпаніям, за виключенням – "старих" ліцензії, видані до травня 2008 року (так на шельфі Балтики і Каспію працює ЛУКОЙЛ).
Після анексії Криму з боку  РФ для власників українських ліцензій на надра в Чорному і Азовському морях зробили спрощений порядок їх переоформлення до 1 жовтня 2015 року, чим окупанти скористалися після захоплення чи то пак "націоналізації" компанії "Чорноморнафтогаз". Теоретично це право було в італійської Eni і французькою EdF, уклали в 2013 році з Києвом угоди про розподіл продукції по чотирьом ділянкам на шельфі Криму, але після введення санкцій компанії цим не скористалися.
"Нові проекти" могли переоформити ліцензію за спрощеним порядком, якщо
звернулися в Роснадра вчасно і пройшли належну перевірку Міноборони і ФСБ – відзначають в "Комерсанті".
Керуючий партнер колегії адвокатів "Муранов, Черняков і партнери" Дмитро Черняков зазначає, що при спрощеному порядку на компанію не поширюються вимоги російського закону "Про надра" про п’ятирічний досвід роботи на шельфі і підконтрольності РФ.
Джерело "Комерсанту", близьке до "Новим проектам", пояснює, що спочатку у інвесторів ще української компанії був план налагодити видобуток газу для постачання до Криму, але він сумнівається, що проект буде реалізований. Глибина моря в межах Глибокої – 70 100 м. 
"У Росії поки немає вільних бурових потужностей, а знайти відповідну техніку на ринку неможливо через санкції щодо Криму ", – відзначає директор консультаційного центру "Гекон" Михайло Григор’єв. За його словами, теоретично "Нові проекти" могли б орендувати стоїть на ремонті в Керчі платформу "Амазон", але її можливості обмежені глибиною в 50 м. Крім того, ліцензія на Глибоку передбачає замість стандартної 2D і 3D сейсмікі геохімічні дослідження і електрофізичний прогноз нафтогазоносності, запатентований українськими розробниками. "Тому не зовсім зрозуміло, яким чином будуть проводитися подальші дослідження цим методом при нинішньому стані россійсько-українських відносин ", – зауважує Григор’єв.