Після передислокації з Криму в Навчальному центрі Військово-Морських Сил ЗС України не тільки було відновлено можливості навчально-матеріальної бази, а й постійно, паралельно з навчанням спеціалістів, тривали роботи з удосконалення навчально-матеріальної бази та обладнання центру сучасними тренажерами.
Головним призначенням центру є опановування військово-морських спеціальностей для військових строкової служби та військової служби за контрактом. Також там ефективно функціонує Школа морського піхотинця та Центр підготовки сержантського складу. За сім років у Навчальному центрі підготовлено понад 18 тис. військовослужбовців.
Підготовка корабельних спеціалістів
Комп’ютеризовані тренажери з управління кораблями і катерами, штурманської підготовки, опанування електромеханічної частини корабля, боротьби за живучість, підготовки водіїв, психологічної підготовки дозволяють ефективно та якісно застосовувати сучасні технології провідних країн світу в навчанні спеціалістів для потреб національного флоту за різними спеціальностями.
— Наразі військовослужбовці вивчають засоби навігаційного обладнання, — прокоментував перебіг занять викладач Валерій Лобода. — Після завершення теоретичного курсу відбудуться практичні заняття і заліки, після чого військові отримають відповідні допуски.
Поряд, в обладнаному класі, відбувається заняття зі спеціалістами за корабельними спеціальностями, як їх називають у центрі, а саме дизелістами, електриками та операторами корабельних систем.
— Навчання за такими важливими спеціальностями потребують як і часу, так і повної самовіддачі від військовослужбовців, адже в майбутньому вони будуть відповідати за життєво важливі агрегати та системи корабля, — прокоментував викладач центру капітан-лейтенант Ігор Сагайдачний, — Для цього в нас є всі необхідні навчальні класи, які обладнані сучасними тренажерами.
Підготовка морських піхотинців
У Школі морського піхотинця підготовка триває більше ніж три місяці за модульним принципом. Наразі кандидати тренуються на заняттях з вогневої підготовки, які входять до першого модуля базового курсу.
— Попереду ще відпрацювання безлічі дисциплін, як-от топографія, тактика, психологія. Найбільш інтенсивні заняття, звісно, ще попереду, а саме: з фізичної, морської, повітрянодесантної підготовки, розвідувальної підготовки та виживання, — розповів начальник школи морського піхотинця підполковник Ігор Куцар. — Морські піхотинці повинні також набути й навички долання гірських перешкод, для цього в центрі створено обладнаний тренажер. Військові повинні виконувати завдання в будь-яких умовах, і наше завдання — їх усьому навчити.
Відзначається, що після завершення навчання кожний морський піхотинець володітиме всіма видами стрілецької зброї, вмітиме керувати всіма видами техніки, яка стоїть на озброєнні в підрозділах морської піхоти.
«Теорію буде перевірено на практиці»
203-й центр підготовки сержантського складу готує лідерів у Миколаєві з травня 2017 року, а саме — здійснює підготовку сержантів і старшин усіх рівнів для органів управління і військових частин Військово-Морських Сил та інших складових ЗС України за стандартами НАТО. Центр є першою військовою частиною ВМС, яку очолює мічман, та в якій майбутніх сержантів і старшин готують інструктори виключно старшинського складу за принципом НАТО «Сержант готує сержанта».
— На даному етапі базового курсу відбуваються заняття в різних навчальних класах, де сержантський склад опановує теоретичні знання. Наші інструктори вимагають від кандидатів повного дотримання навчальних інструкцій, жодних поступок чи «натягувань» оцінок заради статистики. Саме тому не всім вдається потрапити на курси, а навіть і потрапивши, не всі доходять до випуску, — прокоментував навчальний процес начальник Центру підготовки сержантського складу ВМС мічман Сергій Бойко. — Наступного тижня розпочнуться тренування на місцевості, ось там теорію і буде перевірено на практиці.
Підготовка аварійних партій
На базі навчального полігону боротьби за живучість Навчального центру триває централізована підготовка з боротьби за живучість корабля. Метою тренування є відпрацювання та вдосконалення первинних дій екіпажів, окремих військовослужбовців, аварійних партій та аварійних груп у кризових ситуаціях на морі. Сучасний комплекс полігона імітує випадки, які можуть трапитись під час аварійних (бойових) пошкоджень на кораблі.
Протягом кількох днів під керівництвом досвідченого сержант-інструктора Олександра Криничного свої навички та вміння на полігоні відпрацьовували курсанти 5 курсу Інституту ВМС. Майбутні офіцери діяли у складі аварійних партій, повністю відпрацювавши на практиці всі можливі позаштатні ситуації.
— Подібні тренування є обов’язковими та важливими як для практичної, так і для психологічної готовності майбутніх командирів кораблів до будь-яких позаштатних ситуацій, адже від якісних та оперативних дій залежить життя кожного члена екіпажу та бойовий стан корабля, — розповів старший викладач Інституту ВМС капітан 2 рангу Ігор Попроцький.