16 червня 2020 року прокурори САП скерували до Вищого антикорупційного суду складений детективами НАБУ обвинувальний акт стосовно двох осіб, яких слідство вважає учасниками корупційної схеми з заволодіння 346,22 млн грн ВАТ «Запоріжжяобленерго» (з 2017 року — ПАТ). У справі статус обвинувачених мають:
- колишній голова правління ПрАТ «ХК «Енергомережа» (ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 27 ч. 2 ст. 364 КК України);
- колишній в.о. генерального директора ВАТ «Запоріжжяобленерго» (ч. 2 ст. 364 КК України).
За даними слідства, корупційна схема полягала у тому, що споживачі замість того, аби сплачувати за електричну енергію фактичному постачальнику — ПАТ «Запоріжжяобленерго» (60% акцій належить державі), перераховували кошти посереднику ПрАТ «ХК «Енергомережа». Посередник мав розрахуватися з енергопостачальником. Однак тоді як споживачі сплатили ПрАТ «ХК «Енергомережа» понад 196,82 млн грн, останнє перерахувало ПАТ «Запоріжжяобленерго» лише 1,7 млн грн — замість очікуваних 346,22 млн грн.
Де-юре обленерго саме переуступало «Енергомережі» право вимоги стягнути борги з таких товариств як ДП «ЗТМК», ТОВ «ЗТМК», ПАТ «Дніпроспецсталь», які є одними з найбільших споживачів на території Запорізької області. Схема діяла впродовж 2014-2015 років та для її реалізації застосовувалися договори про відступлення права вимоги, які суперечили законодавству у сфері електроенергетики та змінювали порядок проведення розрахунків на Оптовому ринку електричної енергії України.
Впродовж близько трьох років очільник ПрАТ «ХК «Енергомережа» переховувався від слідства — його оголосили в розшук. І лише в квітні 2019 року цю особу екстрадовано з Німеччини в Україну.
Другий підозрюваний — колишній в.о. генерального директора ВАТ «Запоріжжяобленерго» — й надалі перебуває у розшуку та, за даними слідства, знаходиться на території Російської Федерації.
Досудове розслідування за вказаними фактами детективи НАБУ здійснювали з 4 грудня 2015 року до серпня 2019 року. Наразі розслідування завершено стосовно окремих епізодів корупційної схеми. Стосовно ще низки схожих правочинів за участю обленерго з державною часткою власності розслідування триває.
За матеріалами досудового розслідування Національне бюро домоглося визнання недійсними п’яти договорів про відступлення права вимоги на загальну суму понад 346 млн грн. А також забезпечило відшкодування 74 млн грн.
Публікації за темою: https://bit.ly/2MuTwKj
Інфографіка у кращій якості https://bit.ly/2Zd1bUb
Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.