ВМС України очікують на поповнення корабельного складу катерами «Марк VI» уже в цьому році

Згідно з Концепцією розвитку національних ВМС український флот має в цьому році поповнитися першими зразками бойових катерів американського виробництва «Марк VI». Нові одиниці озброєння захищатимуть національні інтереси одразу у двох морях – Азовському та Чорному – у ближній морській операційній зоні.

Про це повідомила прес-служба ВМС України.

Основним завданням катерів цієї серії є патрулювання акваторії, проте вони мають набагато ширший потенціал завдяки своєму озброєнню, швидкості та іншим характеристикам. У разі потреби дані моделі здатні на швидкості більше 30 вузлів доставити озброєну доглядову групу або спецпризначенців у кількості 10-12 осіб на борт судна-порушника. Безпечний підхід до цілі забезпечуватиме 30-міліметрова автоматична гармата. Окрім того, катер матиме сучасне ракетне озброєння, яке за своїми характеристиками здатне нанести значні пошкодження супротивнику не тільки свого класу, а й більшого.

Загалом, важко змагатися з катером, здатним розвивати більше 40 вузлів швидкості. Рівень автоматизації процесів керування так само відповідає найсучаснішим вимогам, що висуваються до бойових одиниць американського виробництва. Наразі деякі деталі контракту досі тримаються у таємниці з міркувань безпеки. Загальна очікувана кількість катерів, яку можуть бути поставлені у кілька етапів, складає більше десяти.

Але головним елементом будь-якої бойової системи дотепер залишається людина. Як повідомляє представник Командування ВМС, підготовка особового складу до служби на катерах типу «Марк VI» складається з кількох етапів і спирається на вже наявний досвід щодо навчання екіпажів і допуску до експлуатації кораблів іноземного виробництва. В першу чергу буде проведено відбір військових моряків відповідно до їхнього рівня фахової підготовки та серед випускників профільного військового ВНЗ. Також кандидати отримають додаткову мовну підготовку, після чого відбудуть для подальшого навчання до Сполучених Штатів Америки. Країна-виробник бере на себе допідготовку українських військових моряків.

Слід зазначити, що в умовах сучасного театру бойових дій на морі існує багато актуальних викликів у ближній морській операційній зоні, які можна повністю покласти на нові катери. Серед них як завдання з патрулювання, так і розвідка, боротьба з підводними диверсійними групами, забезпечення безпеки судноплавства в Азово-Чорноморському регіоні, забезпечення перекриття морських районів з метою проведення випробувань нових зразків ракетного озброєння Збройних Сил України та інше.

Враховуючи поетапне виконання пунктів Концепції розвитку ВМС, серед яких і надходження нових корветів типу «ADA» турецького виробництва, катери типу «Марк VI» стануть логічним та цілком виправданим доповненням до великих кораблів, знаходячись під їхнім захистом та виконуючи ті завдання, які притаманні саме цим катерам.