Програма оновлення парку вантажних вагонів стартує вже з 2022 року – Мінінфраструктури

Міністерство юстиції України 28 грудня 2021 року зареєструвало наказ Міністерства інфраструктури України №647. Документ дає старт масштабній програмі оновлення парку вантажних вагонів України у 2022-2031 роках.

Мета програми — оновлення вантажного парку завдяки будівництву 51,3 тис. нових вагонів. Зокрема йдеться про 36,7 тис. піввагонів та 14,6 тис. зерновозів. Саме ці види рухомого складу становлять близько 65% у загальному вантажному парку.

«Зношені вантажні вагони потрапляють у позапланові ремонти практично після кожного вивантаження. Це знижує ефективність та безпечність залізничних перевезень, постійно збільшує витрати на утримання вантажного парку. Наявні правила в галузі ніяк не мотивують операторів у оновленні власних вагонних парків.

Програма оновлення парку вантажних вагонів гарантує щорічне виробництво від 2 до 10 тис. вантажних вагонів. А також дасть системне бачення того, куди рухатиметься ринок у найближчі 10 років.

Нам важливо, щоб складовою програми став не лише державний, але й приватний капітал. Саме для цього, спільно з Мінекономіки, ми напрацьовуємо механізм запуску програми державного лізингу для стимулювання в Україні вагонобудівництва», — розповідає Олександр Кубраков, Міністр інфраструктури України.

Що передбачає наказ?

З метою поетапного виведення з експлуатації вантажних вагонів, які вже експлуатуються понад встановлений строк експлуатації, наказом було затверджено граничні строки експлуатація таких вагонів, які зменшуються поетапно у період з 2022 до 2031 року.

Наприклад для піввагонів строк експлуатації буде зменшуватися з 44 років у 2022 році до 22 років у 2031 році, для зерновозів з 45 років у 2022 році до 30 років у 2031 році.

Рішення сприятиме розвитку промисловості, зокрема завантаженню вагонобудівних та машинобудівних галузей, збільшенню кількості робочих місць, стимулювання суміжних галузей (металургії) та додатковим бюджетним надходженням.

Нагадаємо, що наразі залізничною мережею АТ «Укрзалізниця» курсує понад 174 тис. вантажних вагонів різної форми власності, з яких понад 54% (95 тис.) експлуатуються з перевищеним нормативним терміном служби. Комплексну програму оновлення парку вантажних вагонів вперше презентували на засіданні Антикризового штабу з відновлення сталого функціонування товариства, що пройшов 30 вересня під головуванням Міністра інфраструктури України Олександра Кубракова.