Сьогодні відзначають Міжнародний день Чорного моря

Головна мета Дня – привернення уваги до того, які непоправні збитки морю завдають надмірний вилов риби, забруднення води та глобальне потепління. Закликаймо всіх бути екологічно свідомими аби зберегти унікальну екосистему Чорного моря!

International Black Sea Day відзначається щорічно 31 жовтня з 1996 року. Саме тоді шість причорноморських країн — Болгарія, Румунія, Туреччина, Грузія, Росія та Україна — підписали Стратегічний план дій щодо реабілітації та захисту Чорного моря та започаткували сьогоднішнє екологічне свято.

План був розроблений після проведення всебічних досліджень морського середовища, які показали, що його життєздатність суттєво погіршилася у порівнянні з попередніми трьома десятиліттями, та є небезпека руйнування унікальних природних комплексів водної території. Рослинний світ моря включає 270 видів багатоклітинних зелених, бурих, червоних донних водоростей. У складі фітопланктону – не менше 600 видів. Тут мешкає понад 2500 видів тварин.

Чорне море – важливий район транспортних перевезень та один із найбільших курортних регіонів Євразії. Оскільки Чорне море – замкнутий басейн, воно акумулює у собі всі забруднювачі, що приносяться водами Дунаю, Дніпра, Південного Бугу, Дністра та інших річок, причому не лише України, а й Росії, Грузії, Туреччини, Болгарії та Румунії. Річковий стік становить понад 50% всього обсягу водного надходження до моря. За даними дослідників, понад 60% забруднювальних речовин Чорного моря “приходять” саме з річковим стоком із території майже 20 країн індустріальної Європи. Все це призвело до незворотних змін морської екосистеми.

Експерти все частіше роблять висновок, що за останні роки динаміка забруднення Чорного моря значно зросла. У ньому з’явилися придонні території, де практично не зареєстровано жодного живого організму. На одній третині площі шельфу північно-західної частини Чорного моря реєструються великі зони без кисню, що призводить до загибелі всього живого.

Нині розвязанню екологічних проблем Чорного моря сприяє мережа, створена в рамках Чорноморської екологічної програми (Black Sea Environment Program – BSEP GEF). Мережа складається з 6 міжнародних та 36 національних центрів спеціального моніторингу та оцінювання забруднень (Одеса, Україна); інтегрованого управління прибережною смугою (Новоросійськ, Російська Федерація); збереження біорізноманіття (Батумі, Грузія); екологічних аспектів судноплавства (швидкого реагування за надзвичайних ситуацій) у Варні (Болгарія); рибальства та інших живих ресурсів моря (Румунія).

Проте й досі одним із найбільш актуальних аспектів діяльності в рамках захисту довкілля Чорного моря в регіональному вимірі залишається нестійка суспільна позиція, недостатня поінформованість, активність та усвідомлення необхідності консолідації зусиль для розв’язання термінових екологічних проблем Чорного моря.

Майбутнє Чорного моря в наших руках! Збережімо його!

Повідомляє Держгідрографія.