Олексій Євгенович Данченко – один із організаторів і керівників у морській галузі, довгий час – начальник Чорноморського морського пароплавства (ЧМП) – народився 9 березня (22 березня за старим стилем) 1904 року в Ялті. Навчався у школі машиністів, де і отримав кваліфікацію слюсаря-механіка. З 1919 року –доброволець-рядовий 1-ї Кримської армії, брав участь у боях під Перекопом, Сімферополем, Армянськом.

У 1920 році вступив на флот кочегаром – тоді Олексію Данченко тільки виповнилося 16 років. Плавання затягнулося на цілих десять років. За цей час він ходив на кількох судах і навіть брав участь в операції з нелегальної доставки семи болгарських революціонерів з Пірею. У 1931 році він закінчує знамените Одеське морехідне училище і отримує диплом судноводія, а вже через три роки Олексій Євгенович вирушає у перше закордонне плавання на посаді капітана. Протягом наступних чотирьох років він плавав капітаном на суднах Чорноморсько-Азовського морського пароплавства «Терек», «Інгул», «Красногвардеец», «Максим Горький».

З 1938 року він працює начальником Новоросійського порту, в 1939 році – начальник комісії із закупівлі судів Наркомату зовнішньої торгівлі (працював в Англії). З кінця 1939 року – заступник начальника Одеського порту, а потім уповноважений Наркомату зовнішньої торгівлі по Одеській області.

У роки Великої Вітчизняної війни займає відповідальні посади командира водних перевезень Чорноморського флоту, потім – начальника головного штабу Військово-Морського Флоту, бере активну участь у військових діях під Севастополем, Новоросійськом, Керчю. Після 1943 року – начальник Махачкалинського порту, начальник Радянсько-Дунайського пароплавства. З грудня 1945 по травень 1949 року Олексій Євгенович очолює Одеський морський порт, буквально піднімаючи його з руїн. Із 1949 року начальник Державного Чорноморського суховантажного пароплавства. У 1953 році Олексій Данченко заочно закінчив експлуатаційний факультет Одеського інституту інженерів морського флоту і став начальником Головпівденфлоту.

У 1956-1972 роках Олексій Євгенович Данченко працює начальником об’єднаного Чорноморсько-Азовського морського пароплавства (суховантажного, наливної, пасажирського) Міністерства морського флоту СРСР, до якого входив увесь Чорноморсько-Азовський басейн, а це близько 600 торговельних суден, 18 портів. У 1967 році на базі ЧАМП були створені додатково три нових пароплавства: Азовське, Новоросійське і Батумське. У грудні 1957 року за ініціативою Данченка і під його командуванням почалося спорудження четвертого вантажного району Одеського порту, з якого, в умовах постійної турботи Олексія Данченка, виріс Іллічівський морський торговельний порт. Данченко також був і біля витоків створення порту «Південний», активно займався реконструкцією судноремонтних заводів, стадіону ЧМП, створенням міжрейсової бази моряків.

Будучи депутатом Верховної Ради СРСР з 1958 по 1974 роки, Олексій Євгенович кілька разів на місяць влаштовував прийоми громадян з особистих питань і як депутат, і як начальник ЧМП, намагався максимально задовольнити їх прохання.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 3 серпня 1960 за видатні успіхи, досягнуті у справі розвитку морського транспорту, Данченко Олексію Євгеновичу присвоєно звання Героя Соціалістичної праці з врученням ордена Леніна і золотої медалі «Серп і Молот». Він також нагороджений трьома орденами Леніна, орденом Жовтневої революції, двома орденами Трудового Червоного Прапора, медалями.

Помер Олексій Євгенович Данченко 1 жовтня 1983 року і похований в Одесі.

Меморіальні дошки, присвячені пам’яті цього видатного керівника, встановлені на будівлях Одеського морехідного училища ім. Маринеско, Одеського національного морського університету та на будинку по вул. Ланжеронівській, 5, де він прожив останні 19 років. У Чорноморську Олексію Данченко встановлено пам’ятник на розі вулиць Данченка і Паркової, відкритий у серпні 2003 року, з нагоди 45-річчя ІМТП (скульптор А.В.Копйов, архітектор С.Є Протопопов). Це втілення моряка, який непохитно залишається на капітанському містку.

Музей історії порту свято вшановує пам’ять про засновника морського порту Чорноморськ/Іллічівськ Олексія Євгеновича Данченка, зберігаючи  документи, світлини, предмети, пов’язані з життям і діяльністю цього видатного керівника.

Повідомляє Чорноморський морський порт