Яким цей рік видався для ВМС України

З огляду на всі виклики та загрози, які існують в Азово-Чорноморському регіоні, 2020-й став дуже інтенсивним у плані набуття ВМС України необхідних бойових та оперативних спроможностей. На флоті відбулось чимало подій, які відіграють ключове значення у подальшому розвитку ВМС.

Є багато здобутків, які посилюють бойовий потенціал та спроможності військового флоту. Про це варто знати українцям та тим людям, які цікавляться мілітарною тематикою. 

Наказом МО України на озброєння ВМС України прийнято береговий ракетний комплекс «Нептун»

Передували цьому насичені державні випробування комплексу крилатих ракет наземного базування «Нептун». Цей комплекс є справжнім проривом у ракетобудуванні України. Дуже мало країн світу мають технологічні потужності щодо виробництва власних крилатих ракет. Україна перебуває в когорті тих держав, які здатні виробляти високоточну ракетну зброю. Комплекс «Нептун» добре продемонстрував свої бойові можливості на державних випробуваннях, які проходили на полігоні «Алібей». Ракети успішно вражають кілька цілей одночасно, при цьому відстань до надводних цілей різна, як і сама дистанція між цими цілями. 

Наприклад, ракети знищили першу ціль, яка була на відстані 85 кілометрів, а друга ‒ до 110 кілометрів. Відстань між ними становила понад 20 кілометрів. Тактико-технічні характеристики «Нептуна» дійсно потужні, наприклад, дальність пуску ракети ‒ до 280 км. Цього цілком достатньо для дієвого стримування агресивних дій противника на морі. Крім того, швидкість польоту ракети становить до 1000 км/год, при цьому під час руху ракета може кілька разів самостійно змінювати свій польотний шлях. Також варто додати, що кожна ракета оснащена головкою самонаведення, яка має надвисокі кути огляду, стійка до радіолокаційних завад противника, що необхідно для проходження систем радіолокаційної боротьби кораблів противника.

За словами Головнокомандувача ЗС України генерал-полковника Руслана Хомчака, для потреб національного флоту потрібно закупити 5 дивізіонів на базі ракетного комплексу «Нептун». Планується, що ці дивізіони розмістять у південних областях України, які мають вихід до узбережжя Чорного та Азовського морів. 

Наступного року розпочнеться формування першого берегового дивізіону з комплексом «Нептуп». Надважливе завдання ‒ відразу після встановлення планується поставити на бойове чергування одну з батарей цього протикорабельного ракетного комплексу, яка приступить до виконання завдань за призначенням.

ВМС України отримають від США ще три патрульних катери типу «Айленд»

США у межах підтримки нашої країни у сфері оборони та безпеки передадуть наступного року ВМС України ще три патрульні катери «Айленд» на додаток до вже прийнятих до бойового складу національного військового флоту катерів «Старобільськ» і «Слов’янськ». Уже ухвалено рішення щодо додаткового посилення їхніх бойових спроможностей. Визначено американські підприємства-підрядники, які мають забезпечити ці катери додатковим озброєнням, обладнанням та технічними засобами. Є висока ймовірність, що катери надійдуть до України вже з бойовими модулями та встановленими на борту корабельними системами американського виробництва.

Першу партію американських катерів Mark VI українські ВМС отримають до 2022 року

Завершується робота стосовно узгодження всіх деталей контракту на передачу від США до складу ВМС України патрульних катерів Mark VI. Передбачається, що першу партію американських катерів український флот отримає безкоштовно до 2022 року. Тривають домовленості щодо передачі наступних катерів цього проєкту. Американці передадуть катери Mark VI абсолютно новими, збудованими на власних суднобудівних підприємствах. Катери надійдуть до України вже з комплектом американського озброєння та технічних засобів.

ВМС України підсилять турецькі корвети класу ADA та ударні комплекси типу BAYRAKTAR

Нещодавно між Україною та Туреччиною було підписано угоди про передачу технологій та виробництво протичовнових корветів типу ADA й ударних безпілотних авіаційних комплексів типу BAYRAKTAR для потреб Військово-Морських Сил України. Зокрема безпілотний комплекс буде застосовуватись з метою підвищення безпеки у Чорноморській та Азовській операційній зоні. Вже наразі відомо, що він матиме покращені тактико-технічні характеристики, наприклад, збільшену дальність польоту. 

Турецькі корвети класу ADA ‒ це сучасні бойові кораблі з можливостями протичовнової боротьби і патрулювання у відкритому морі. Корвет побудований за стелс-технологіями, що робить його малопомітним для виявлення радіолокаційними та інфрачервоними засобами противника. Озброєний ударною ракетною зброєю,  артилерійськими системами, торпедами та засобами ППО. Оснащений сучасною системою бойового управління, навігацією, радіолокаційною станцією, гідролокатором для пошуку та виявлення підводних човнів, системою РЕБ тощо. Є можливість розміщення на борту вертольота або безпілотного авіаційного комплексу.

Крім того, триває робота між українською та британською стороною щодо реалізації проєкту зі створення ракетних катерів та оснащення їх найсучаснішими системами озброєння й автоматизації відповідно до найкращих практик держав-членів НАТО.

Новозбудований розвідувальний корабель проєкту «Лагуна» проходить заводські та ходові випробування

Середній розвідувальний корабель проєкту «Лагуна» збудовано для потреб національного військового флоту на одному з суднобудівних підприємств України. Після відпрацювання всіх етапів заводських та ходових випробувань корабель буде готовий до проведення запланованих заходів державних випробувань. Крім того, продовжуються державні випробування двох десантно-штурмових катерів типу «Кентавр»: «Малин» та «Станіслав».

До складу ВМС України включено артилерійський катер «Костопіль»

Після успішного завершення всіх етапів заводських та державних випробувань до корабельно-катерного складу ВМС України включено малий броньований артилерійський катер «Костопіль». Це 7-й із серії катерів проєкту 58155, збудований на суднобудівному підприємстві «Кузня на Рибальському».

На катері встановлено сучасне навігаційне і радіолокаційне обладнання та озброєння для ураження цілей противника. «Костопіль», як зрештою й інші МБАКи, малопомітний для радіолокаційних та інфрачервоних засобів противника. Крім того, катер оснащений системою захисту від наведення зброї противника та системою автоматичної постановки димових і теплових завіс.

Створення флотилії ВМС України значно покращило підготовку екіпажів кораблів, катерів і суден флоту

Цього року у ВМС України створено новий орган військового управління. Зазначимо, що основним призначенням флотилії є підготовка надводних сил ВМС України. Вперше з 2014 року за наказом командувача ВМС ЗС України було проведено збір-похід кораблів, катерів та суден флотилії національного флоту з відпрацюванням елементів бойової підготовки, що дозволило підвищити злагодженість підрозділів різнорідних сил. Також проведено декаду живучості, яка істотно підвищила показники навченості особового складу з питань боротьби за живучість.

Попри велику кількість кораблів, катерів та суден забезпечення, які цього року перебували на ремонті та відновлювали технічну готовність, загальний рівень наплаваності корабельно-катерного складу не зменшився. Натомість на деяких кораблях, катерах та суднах забезпечення він, навпаки, збільшився втричі. 

Значне зростання рівня заходів бойової підготовки, зокрема вдосконалення рівня підготовки, відбулося серед екіпажів корабельно-катерного угруповання на Азовському морі. Цього року вдалося збільшити чисельність бойових кораблів, катерів та суден забезпечення ВМС України на Азові, що дало можливість підвищити ефективність виконання завдань із захисту України з морського напрямку.

У 2020-му було відремонтовано 12 бойових кораблів та катерів, а також 9 суден забезпечення 

Протягом поточного року з метою відновлення технічної готовності та підтримання справності наявного корабельно-катерного складу ВМС України на судноремонтних підприємствах України було розміщено для проведення ремонту 12 бойових кораблів та катерів, а також 9 суден забезпечення.

 Украй важливим для Командування ВМС ЗС України було забезпечити бойову готовність корабельно-катерної групи флоту на Азовському морі. Зокрема бронекатерної групи, яку цього року було додатково переміщено для виконання завдань на Азов. 

Ремонт проведено на судні розмагнічування «Балта», навчальних катерах «Чигирин» і «Нова Каховка», середньому десантному кораблі «Юрій Олефіренко» та десантному катері «Сватове», а також на інших кораблях, катерах та суднах. 

Вдалося відновити боєздатність двох малих броньованих артилерійських катерів «Нікополь» та «Бердянськ», а також рейдового буксира «Яни Капу», які були зухвало атаковані та захоплені Російською Федерацією поблизу Керченської протоки 25 листопада 2018 року.

У Миколаєві відкрили Школу морського піхотинця 

Курсанти Школи морського піхотинця вчилися діяти в місті

Завдання навчального закладу полягає у підготовці морських піхотинців за стандартами НАТО, які готові йти в бій та перемагати.

Навчання в школі морської піхоти триватиме понад три місяці за модульним принципом. Дисципліни різні: топографія, тактика, психологія, вогнева підготовка тощо. Найінтенсивніші заняття відбуваються з фізичної, морської, повітрянодесантної підготовки, розвідувальної підготовки, виживання та протидії саморобним вибуховим засобам.

Підготовка в цій Школі відрізняється від інших подібних закладів тим, що одночасно включає модулі з повітрянодесантної та морської десантної підготовки. Також це тактична, вогнева й інші види підготовки. На виході ‒ кожний морський піхотинець має володіти всіма видами стрілецької зброї, водити всі види техніки, які стоять на озброєнні в підрозділах морської піхоти.

Тут військовослужбовці виконують і перший ознайомчий стрибок з парашутом, перехід морем, а кінцевий іспит – через подолання психологічної смуги отримають право виголосити Клятву морського піхотинця.

Лави Інституту Військово-Морських Сил поповнили дев’ять дівчат, більшість з яких вперше обрала саме корабельні спеціальності

Особливістю цьогорічної вступної кампанії була велика кількість кандидатів, які бажали навчатись в Інституті ВМС, – понад 4 особи на одне місце. Наприклад, лише кандидаток у конкурсному відборі було 16, дев’ять з яких досягли успіху в цьому році. Більшість з дівчат забажали вступити саме на корабельні спеціальності. Вони здобуватимуть знання на спеціальностях, як-от: «Корабельна зброя та засоби навігації», «Пошуково-рятувальні та водолазно-аварійні роботи на морі» та «Морально-психологічне забезпечення у підрозділах, на кораблях ВМС». Якщо порівнювати з попереднім роком, то тоді  лише одна кандидатка стала курсанткою. А після випуску на них чекає служба безпосередньо на кораблях та катерах національного флоту. Хлопці зазвичай, окрім вищевказаних спеціальностей, обирають «Корабельні енергетичні установки» й «Корабельне радіотехнічне озброєння та засоби зв’язку». Звісно, є охочі опанувати й іншу, вже традиційну, але не менш важливу спеціальність, як-от «Берегове ракетно-артилерійське озброєння».

В Одесі успішно функціонує Водолазна школа

Наразі у школі реалізується базовий курс підготовки за спеціальністю «водолаз».  Така підготовка триває 8 тижнів. Навчання містить теоретичні та практичні заняття з обов’язковим виконанням водолазних спусків під воду. Під час курсу кожен слухач повинен відпрацювати під водою понад 650 хвилин. Зокрема до 500 хвилин водолаз має виконувати завдання на глибині до 20 метрів, а 150 хвилин ‒ під час водолазних спусків до 30 метрів.

Загалом від початку заснування школи вже підготовлено 7 груп водолазів для потреб вітчизняного війська. Якби не пандемія коронавірусу, яка внесла свої корективи у навчання водолазів, підготовлених фахівців було б значно більше.

Для більш якісної підготовки у Водолазній школі відкрили нову модульну навчально-адміністративну будівлю. Наступного року в планах додаткове запровадження двох нових модулів водолазної підготовки. Це підготовка водолазів у шланговому водолазному спорядженні та підготовка водолазів спеціального призначення. 

Для потреб школи планується закупівля необхідного сучасного водолазного спорядження, зокрема водолазного комплексу контейнерного типу, аварійно-рятувального і водолазного майна.  Крім того, матеріально-технічну базу підсилять гідравлічними інструментами, барокамерами  різних типів, спеціальним суднопідіймальним обладнанням, судно-понтонами та устаткуванням для підводного освітлення тощо.

2021-й обіцяє бути для флоту ще більш цікавим та насиченим. Попереду – амбітні завдання щодо підсилення корабельно-катерного складу, розвитку підрозділів морської піхоти та розбудова сучасної системи базування й зведення берегової інфраструктури  як на Чорному, так і на Азовському морях.