Справу за обвинуваченням екскерівника ХК “Енергомережа” скеровано до суду

16 червня 2020 року прокурори САП скерували до Вищого антикорупційного суду складений детективами НАБУ обвинувальний акт стосовно двох осіб, яких слідство вважає учасниками корупційної схеми з заволодіння 346,22 млн грн ВАТ «Запоріжжяобленерго» (з 2017 року — ПАТ). У справі статус обвинувачених мають: 

  • колишній голова правління ПрАТ «ХК «Енергомережа» (ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 27 ч. 2 ст. 364 КК України);
  • колишній в.о. генерального директора ВАТ «Запоріжжяобленерго» (ч. 2 ст. 364 КК України).

За даними слідства, корупційна схема полягала у тому, що споживачі замість того, аби сплачувати за електричну енергію фактичному постачальнику — ПАТ «Запоріжжяобленерго» (60% акцій належить державі), перераховували кошти посереднику ПрАТ «ХК «Енергомережа». Посередник мав розрахуватися з енергопостачальником. Однак тоді як споживачі сплатили ПрАТ «ХК «Енергомережа» понад 196,82 млн грн, останнє перерахувало ПАТ «Запоріжжяобленерго» лише 1,7 млн грн — замість очікуваних 346,22 млн грн.

Де-юре обленерго саме переуступало «Енергомережі» право вимоги стягнути борги з таких товариств як ДП «ЗТМК», ТОВ «ЗТМК», ПАТ «Дніпроспецсталь», які є одними з найбільших споживачів на території Запорізької області. Схема діяла впродовж 2014-2015 років та для її реалізації застосовувалися договори про відступлення права вимоги, які суперечили законодавству у сфері електроенергетики та змінювали порядок проведення розрахунків на Оптовому ринку електричної енергії України.

Впродовж близько трьох років очільник ПрАТ «ХК «Енергомережа» переховувався від слідства — його оголосили в розшук. І лише в квітні 2019 року цю особу екстрадовано з Німеччини в Україну.

Другий підозрюваний — колишній в.о. генерального директора ВАТ «Запоріжжяобленерго» — й надалі перебуває у розшуку та, за даними слідства, знаходиться на території Російської Федерації.

Досудове розслідування за вказаними фактами детективи НАБУ здійснювали з 4 грудня 2015 року до серпня 2019 року. Наразі розслідування завершено стосовно окремих епізодів корупційної схеми. Стосовно ще низки схожих правочинів за участю обленерго з державною часткою власності розслідування триває.

За матеріалами досудового розслідування Національне бюро домоглося визнання недійсними п’яти договорів про відступлення права вимоги на загальну суму понад 346 млн грн. А також забезпечило відшкодування 74 млн грн.

Публікації за темою: https://bit.ly/2MuTwKj

Інфографіка у кращій якості https://bit.ly/2Zd1bUb

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.