Зловживання в оборонній сфері: особам, які організували і забезпечували роботу ТОВ «Оптимумспецдеталь» повідомлено про підозру

29 квітня 2020 року детективи Національного Бюро під процесуальним  керівництвом САП повідомили про підозру чотирьом особам, які фактично керували і забезпечували роботу ТОВ «Оптимумспецдеталь» у вчиненні тяжкого та особливо тяжкого злочину – ухиленні від сплати податків у особливо великому розмірі та легалізації коштів в особливо великих розмірах, набутих внаслідок вказаного злочину.

Дії співвиконавців та організаторів злочину, кваліфіковано за ч. 3 ст. 212 та ч.3 ст. 209 Кримінального кодексу України.

Слідство встановило, що впродовж 2015-2017 років підозрювані із використанням ТОВ «Оптимумспецдеталь» та інших суб’єктів господарювання налагодили схему із постачання товарів невідомого походження підприємствам державного концерну «Укроборонпром» із ухиленням від сплати податків. Загалом внаслідок такої діяльності поставлено товарів на суму близько 165 млн грн. В результаті такої діяльності до бюджету не надійшло понад 49 млн грн, із яких, 25,77 становить податок на додану вартість, 23,57 – податок на прибуток, які в подальшому були «відмиті» підозрюваними у кримінальному провадженні (та використані на власний розсуд).

Розслідування фактів можливого ухилення від сплати податків ТОВ «Оптимумспецдеталь» розпочала Військова прокуратура ще навесні 2016 року та впродовж наступних трьох років слідчі та процесуальні дії в справі майже не здійснювалися. Аж поки в березні 2019 року ТОВ «Оптимумспецдеталь» не опинилась в центрі корупційного скандалу навколо закупівель ДК «Укроборонпром», викритого журналістами.

У відповідь 5 березня 2019 року двом з фактичних керівників ТОВ «Оптимумспецдеталь» Військова прокуратура повідомила про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 212 КК України. Їм інкримінували ухилення від сплати податків у 26,6 млн грн. Один з підозрюваних зголосився цю суму сплатити до бюджету, про що публічно повідомив тодішній Генеральний прокурор Юрій Луценко.

Однак в подальшому Шевченківський районний суд м. Києва відмовив прокурорам у задоволенні клопотання про звільнення підозрюваного від кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків та закриття кримінального провадження за цим фактом. Як йдеться в ухвалі, не було наведено належних допустимих доказів про сплату 26,6 млн грн.

Тож 2 вересня 2019 року суд повернув прокурору клопотання, що означало: розслідування у кримінальному провадженні мало бути відновлено.

У листопаді 2019 року підслідність у цій справі постановою Генерального прокурора визначено за Національним бюро, оскільки події, які досліджувалися в межах цього провадження, перетиналися з іншими, які вже розслідували детективи НАБУ щодо ДК «Укроборонпром».

В подальшому детективи Національного бюро зібрали докази не лише того , що насправді сума податків, несплачених ТОВ, є більшою за раніше інкриміновані Військовою прокуратурою, а й здобули підтвердження, що вказані несплачені податки в подальшому були легалізовані шляхом вчинення низки незаконних фінансових операцій.

Слідство вживає необхідних заходів для встановлення інших осіб, залучених до реалізації корупційної схеми.

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.