Мінфін: Бюджетний процес у 2020 році буде здійснюватись з урахуванням впливу пандемії COVID-19

З огляду на загальну невизначеність щодо термінів подолання пандемії COVID-19 та масштабів її впливу на світову економіку та, зокрема, економіку України, бюджетний процес у 2020 році буде здійснюватись з урахуванням впливу коронавірусу в коротко і довгостроковому періоді.

Розгортання світової коронакризи призвело до запровадження карантину у переважній більшості розвинутих країн світу, що вже призвело до суттєвого падіння економічної активності в світі та має глобальний негативний ефект на динаміку світової торгівлі.

Варіативність економічних прогнозів розвитку різних країн надзвичайно велика. Для України прогнози темпів зміни реального ВВП у поточному році також перебувають у дуже широкому діапазоні – від зростання на 1% до падіння на 7,5%. При цьому міжнародні фінансові інституції не надають прогнози на подальші кілька років: навіть МВФ та Світовий банк дають прогнозні оцінки зростання економік країн світу лише на 2020 та 2021 роки.

Відповідно до схваленого Урядом прогнозу, на якому ґрунтуються зміни до Державного бюджету на 2020 рік, реальний ВВП у 2020 році скоротиться на 4,8%. При цьому було оновлено лише прогноз на 2020 рік. Висока волатильність на світових фінансових та товарних ринках і значний ступінь невизначеності щодо розвитку світової економіки у поточному році унеможливлюють розробку надійного макропрогнозу на 2021-2023 роки, що мав би лягти в основу середньострокової Бюджетної декларації.

Cтабілізація ситуації із пандемією COVID-19 дозволить розробити більш реалістичні макроекономічні прогнози та дасть можливість їх використовувати для середньострокового бюджетного планування, що в свою чергу дозволить підготувати якісний документ про бюджетну політику на середньострокову перспективу.

Наразі зусилля Мінфіну спрямовані на забезпечення виконання державного бюджету 2020 року, зокрема фінансування заходів, спрямованих на боротьбу з коронавірусом. Схвалені зміни до Державного бюджету на 2020 рік передбачають спрямування коштів на медичні потреби, допомогу вразливим групам населення, а також підтримку бізнесу (зокрема МСП). Всі міністерства продовжують аналізувати поточну ситуацію та розробляти кроки з мінімізації негативного впливу пандемії COVID-19.

При цьому Мінфін і надалі втілюватиме середньострокове бюджетне планування у бюджетний процес в Україні, яке має забезпечити стратегічний підхід до визначення пріоритетних заходів та відповідний розподіл обмежених ресурсів. Наразі продовжується робота над аналізом можливих політик та фінансової спроможності їх впроваджувати на середньострокову перспективу. Ведеться активна співпраця в цьому напрямку з Мінекономіки, НБУ, Мінсоцполітики, головними розпорядниками бюджетних коштів.

Тож, під час розробки проекту державного бюджету на 2021 рік Уряд сформує бачення цілей бюджетної політики на середньострокову перспективу.