Державний кордон з інтегрованим управлінням працюватиме, мов швейцарський годинник, – Дмитро Кулеба

У вівторок, 25 лютого, міжвідомча робоча група з питань координації  інтегрованого управління кордоном провела виїзне засідання у пункті пропуску через державний кордон «Нові Яриловичі» та затвердила план впровадження інтегрованого управління кордонами на 2020 рік.

Засідання відбулося під головуванням Віце-прем’єр-міністра з європейської та євроатлантичної інтеграції України Дмитра Кулеби.

Прикордонники продемонстрували на пункті пропуску для автомобільного сполучення «Нові Яриловичі» сучасні методи роботи за удосконаленими  технологічними процедурами прикордонно-митного оформлення: автоматичний обмін інформацією між прикордонниками і митниками, використання планшетів, сканерів, відеофіксації автомобілів, безпілотних дронів тощо.

«Раніше громадяни, перетинаючи кордон, повинні були приходити дві окремі перевірки: у прикордонника та митника. Нові пункти забезпечують принцип «єдиного вікна». Бази прикордонників і митників об’єднані. Це зручно, швидко, комфортно», – зауважив Дмитро Кулеба.

Учасники наради обговорили шляхи удосконалення функціонування пунктів пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення, шляхи вирішення проблемних питань. Віце-прем’єр-міністр подякував прикордонникам за організацію виїзного засідання в «Нових Яриловичах».

«Особливість цього пункту пропуску – у ньому реалізований пілотний проект з оптимізації контрольних процедур. Це створює комфортні умови подорожуючим. Хочу зазначити, що цей проект вже довів свою ефективність, і ми плануємо поширити його на інші пункти пропуску», – зауважив присутній на заході перший заступник Голови Держприкордонслужби Володимир Нікіфоренко.

За словами Дмитра Кулеби, цей пункт пропуску демонструє, яким має бути інтегроване управління кордоном: «Сучасні технології прикордонного та митного контролю втілюють найкращі практики та досвід країн Європейського Союзу».

«Ми сьогодні побачили планшети, побачили софт української розробки, як все це працює. На тлі загальної цифровізації країни, цифровізація кордону має бути одним з пріоритетів. Державний кордон має працювати як швейцарський годинник: злагоджено, швидко, надійно. Аби доброчесні громадяни і бізнес не відчували жодного дискомфорту», – наголосив він.

Дмитро Кулеба нагадав, що інтегроване управління кордонами є важливою складовою європейської інтеграції нашої держави та зауважив, що до державного кордону з державою-агресором буде окреме ставлення і особливий режим контролю.

Віце-прем’єр-міністр пояснив, що кордон та його інфраструктура – це імідж та обличчя держави: «Нам потрібна тісна взаємодія з нашими партнерами та сусідами, насамперед з країнами ЄС, аби ми рухалися синхронно».

Дмитро Кулеба запевнив присутнього на засіданні голову Консультативної місії Європейського Союзу Антті Хартікайнена, що Україна прагне тісно співпрацювати з ЄС у впровадженні інтегрованого управління кордонами.

Начальник штабу – перший заступник Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України генерал-лейтенант В’ячеслав Шамко поінформував про спроможності Повітряних Сил з протидії правопорушення на державному кордоні з використанням малих літальних апаратів.

За результатами обговорення, міжвідомча робоча група ухвалила свій план роботи на 2020 рік з впровадження стратегії Інтегрованого управління кордоном.

У засіданні також взяли участь перший заступник Голови Державної прикордонної служби Володимир Нікіфоренко, начальник Чернігівського прикордонного загону Олександр Чорний, голова управління Національної поліції України Сергій Науменко та інші представники міністерств і відомств. Участь також взяли народний депутат Дмитро Любота, керівник проекту ЄС з впровадження Інтегрованого управління кордонами  в Україні Арунас Адоменас, представники Консультативної Місії ЄС EUAM, Представництва ЄС в Україні, Міжнародного центру розвитку міграційної політики, Європейської агенції прикордонної і берегової охорони Frontex.

Довідково

Загалом на державному кордоні України нині працюють 230 пунктів пропуску та пунктів контролю. З них 100 – для автомобільного сполучення.

Інтегроване управління кордонами передбачає сучасну систему контролю, обслуговування та пропуску на державному кордоні України, ефективну інтеграцію всіх органів державної влади, об’єднання їхніх функцій задля більш комфортного та безпечного руху людей та товарів через кордон. Така система не лише забезпечує розвиток зовнішньоекономічних зв’язків та міжнародної торгівлі, але і суттєво пришвидшує проходження кордону, економить кошти платників податків.

21 листопада 2019 року на особливому «євроінтеграційному» засіданні Уряд ухвалив розпорядження «Про затвердження Плану заходів на 2020-2022 роки щодо реалізації Стратегії інтегрованого управління кордоном на період до 2025 року». Він містить 9 стратегічних цілей, серед яких міжнародна та внутрішньодержавна співпраця інституцій, які відповідають за пропуск та безпеку на кордоні, оптимізація основних елементів прикордонної служби: контрольних процедур, охорону сухопутної і морської ділянок кордону, забезпечення ефективної протидії транскордонній злочинності правоохоронними органами тощо.

Стратегія покликана ефективно імплементувати принципи інтегрованого управління кордонами, проголошені Угодою про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.