На зустрічі у Нормандському форматі Україна підніматиме питання звільнення українських заручників – Президент

«Коли мене буде переобрано, у перший тиждень, має пройти засідання саміту Нормандського формату. На Нормандському саміті будуть винесені декілька питань. Питання перше, яке має бути вирішено негайно – Росія немає жодних підстав далі затягувати утримання наших військовополонених. За це буде юридична відповідальність, яку понесе Російська федерація», – зазначив Президент України Петро Порошенко в ефірі радіо НВ.

Глава держави вкотре підкреслив, що російський суд немає жодної юрисдикції над українськими громадянами, українськими військовими. «А акт нападу кваліфікується міжнародними юристами як акт військової агресії проти військових кораблів суверенної і незалежної держави», – додав він.

Водночас Петро Порошенко зазначив, що до завершення президентських виборів в Україні навряд чи вдасться звільнити українців, які залишаються у російських в’язницях.

«Ми маємо негайно перейти до запровадження безпекового компоненту реалізації Мінських  домовленостей. Безпековий компонент – це винесення на засідання Ради Безпеки ООН питання «блакитних шоломів», – також зазначив Президент.

Він наголосив, що мова йде про традиційну миротворчу місію, яка має виконати декілька завдань щодо створення безпекового середовища: виведення з України всіх іноземних військ, як записано у Мінських домовленостях; роззброєння незаконних збройних формувань для створення відповідного безпекового компоненту; виведення за межі території важкого озброєння і техніки. Глава держави зауважив, що після цього можна говорити про запровадження політичного компоненту.

«Найважливіший компонент – це взяття під контроль неконтрольованої ділянки українсько-російського кордону для того, щоб не відбувалося інфільтрації через неконтрольовану ділянку кордону сил, які будуть руйнувати безпековий компонент», – підкреслив Петро Порошенко.

За його словами, є позиція всього світу, що «блакитні шоломи» – це має бути традиційна миротворча місія з правом застосовувати силу. «Сила застосовується по відношенню до незаконних збройних формувань. Таким чином, ми забезпечуємо безпеку українців, які проживають на окупованій території, і вичавлюємо окупаційні війська», – пояснив він.

Глава держави також підкреслив, що на базі резолюції Генеральної асамблеї ООН створена українська платформа щодо деокупації Криму. «І компоненти цієї платформи, починаючи від скоординованих юридичних дій, притягнення до відповідальності країни-агресора за незаконну анексію у судах, щодо захисту інвестицій, щодо порушення прав і свобод громадян, щодо порушення конвенції про свободу мореплавства  в Керченській протоці. У нас на сьогоднішній день 11 справ, які чітко скоординовані і по яким Росія має відповідати», – розповів він.

Глава держави нагадав, що ціна, яку платить Росія внаслідок санкцій, за повідомленнями агенції Bloomberg, становить 150 млрд доларів, або 10% ВВП. За його словами, сьогодні додаткові видатки, які Росія витрачає на утримання окупаційного режиму в Криму і на Донбасі складають більше 4 млрд доларів на рік.

«Путін, коли чекав виборів (в Україні – ред.), він дуже прагнув, що прийде слабкий кандидат в Президенти, недосвідчений Верховний Головнокомандувач, щоб Росія і Путін мали можливість цим скористатися, щоб вийти з тої пастки куди росіяни самі себе загнали», – зауважив Петро Порошенко.

Президент підкреслив: «Ціна яку зараз платить Росія – кожен місяць мільярди доларів. Це беззмістовно».

«Ми маємо забезпечити зустріч у Нормандському форматі, яка реалізує Мінські домовленості. Бо не існує ніяких інших домовленостей, на базі яких можна застосовувати санкції», – підкреслив Петро Порошенко.

Відповідаючи на запитання, що відбудеться, якщо Росія заблокує рішення РБ ООН щодо миротворців на Донбасі Глава держави підкреслив: «Будуть посилені санкції. І санкції будуть у дуже чутливих сферах. Наприклад фінансовій. Наприклад, арешт активів найближчого оточення Путіна. Наприклад, заборона передачі в чутливих технологіях, які формують російську економіку». Він додав, що російська економіка дуже інтегрована у світову. «І якщо професійно підходити до питання, то з кожним місяцем, з кожним кварталом ціна російської окупації України має збільшуватися», – підкреслив Петро Порошенко.