2017-08-03 16:55:09

На сьогоднішній день загальний склад морських лоцманів нараховує порядка 170 осіб.Адміністрація морських портів України (АМПУ) виступає за збереження практики надання лоцманських послуг виключно державними компаніями. Це гарантує безпечність судноплавства, збереження людських життів та здоров’я, а також дотримання екологічних норм — функцій, покладених на державу відповідно до міжнародного законодавства.
«Сьогодні єдиним державним підприємством, яке здійснює безпечну проводку суден в портах, є філія АМПУ — «Дельта Лоцман». Також філія має центр навчання, що спеціалізується на підготовці та підвищенні кваліфікації морських лоцманів. Наявні технічні та людські «потужності» роблять це підприємство унікальним у своєму роді. Крім того, ми будемо збільшувати його потенціал шляхом оновлення лоцманського флоту»,— цитує керівника АМПУ Райвіса Вецкаганса прес-служба відомства.
Відповідно до діючого національного законодавства та нормативно-правових документів, сфера надання лоцманських послуг віднесена до сфери природних монополій. Природним монополістом у сфері надання лоцманських послуг визначено ДП «АМПУ», яке за поданням Мінінфраструктури включено Антимонопольним комітетом до Зведеного переліку суб’єктів природних монополій.
Цей підхід корелюється з європейською практикою. Навесні цього року набрало чинності рішення Європарламенту, яким галузь виконання лоцманських проведень проголошено локально регульованим видом діяльності, що має бути вивільнена від принципів вільної ринкової економіки та конкуренції.
«Цей напрямок має бути централізованим і залишатися в веденні держкомпанії. Приватні гравці будуть орієнтуватися на отримання прибутку і мати інтерес лише до великих портів. АМПУ не надає жодних преференцій в розрізі портів чи операторів і забезпечує однаково високу якість лоцманських послуг в усіх гаванях», — зауважив Вецкаганс.
Що стосується сфери кваліфікаційної підготовки морських лоцманів, то виконання відповідних функції, враховуючи особливості професії, також покладено на філію «Дельта-Лоцман»  (наказ Міністерства транспорту України від 23.10.2000 № 587). На сьогоднішній день загальний склад морських лоцманів нараховує порядка 170 осіб. Орієнтовна чисельність осіб, які проходять підготовку складає 10–15, а перепідготовку — 60 осіб на рік. Враховуючи це, говорити про існування окремого «ринку послуг», який потрубє конкуренції не вважається можливим.
Питання кваліфікаційної підготовки морських лоцманів та їх професійної діяльності на ринку послуг лоцманського проведення суден обговорювалося в ході робочої зустрічі в Антимонопольному комітеті України 27 липня 2017 року. Дослідження з боку АМКУ продовжується, але висловлена позиція АМПУ чітка і незмінна — лоцманські послуги мають  надаватися державою як це і прописано в законодавстві.