Договір приєднання АМПУ відповідає антимонопольному законодавству, а додаткових критеріїв для морських агентів не буде

Антимонопольний комітет України підтвердив відсутність у діях ДП «АМПУ» порушень законодавства про захист економічної конкуренції з моменту впровадження договору приєднання під час агентування суден у портах. Про це повідомляє прес-служба АМПУ.

Про це йдеться у рекомендаціях Антимонопольного комітету України, наданих Адміністрації морських портів України щодо відповідності діючому законодавству умов взаємодії між Адміністрацією та морськими агентами у портахв рамкахдоговорів приєднання, впроваджених з 01.01.2019 р.

Також АМКУ розглянув пропозиції стосовно введення додаткових критеріїв для морських агентів, розроблені відповідно до досвіду європейських портів. Їх використання у майбутньому мало на меті упорядкування ринку морського агентування у портах, підвищення якості та відповідальності сторін при наданні послуг.

АМПУ звернулося до Антимонопольного комітету за роз’ясненнями, чи відповідають розроблені критерії діючому законодавству та отримала рекомендації утриматись на даному етапі від введення додаткових обов’язків для морських агентів, щоб запобігти обмеженню конкуренції. Таким чином, взаємодія між АМПУ та морськими агентами у портах буде здійснюватися на умовах діючих договорів приєднання, розроблених АМПУ, без введення додаткових критеріїв.

Адміністрація морськихпортів України завжди відкрита для діалогу та розглядає усі пропозиції портового співтовариства, спрямовані на покращення взаємодії з морськими агентами та іншими компаніями, які працюють у портовій галузі.

Нагадаємо, 29 серпня АМКУ ЗОБОВ’ЯЗАВ АДМІНІСТРАЦІЮ МОРСЬКИХ ПОРТІВ УСУНУТИ ДИСКРИМІНАЦІЮ ПРИ УКЛАДАННІ ДОГОВОРІВ З АГЕНТУВАННЯ СУДЕН
Суть питання: судна обслуговують морські агенти, які допомагають забезпечити комфортні умови перебування кораблів у портах.

В порту ці агенти діють на підставі договору, який вони мають укласти з Адміністрацією морських портів.

Тобто, договір з Адміністрацією, по суті, дає право агенту надавати свої послуги суднам, які заходять в порти країни.

І саме умови такого договору стали предметом скарг шести морських агентів до Антимонопольного комітету, оскільки Адміністрація фактично нав’язує свої умови, пропонуючи укласти договір приєднання.

Цей договір унеможливлює внесення агентами будь-яких змін та не дає морським агентам права вибору потрібного їм переліку послуг.

Зате Адміністрація може, коли завгодно, вносити будь-які зміни до договору або навіть розривати договір без пояснення причин агенту.

29 серпня Антимонопольний комітет розглянув скарги морських агентів та виніс обов’язкові для виконання Адміністрацією морських портів України рекомендації, зокрема:

– впродовж 30 днів розробити недискримінаційні умови договору та забезпечити прозору процедуру обговорення цих умов із морськими агентами;

– на час розробки нових умов утриматися від внесення змін до діючого договору приєднання та не обмежувати доступ на ринок послуг морського агентування компаній, які не подали декларацію про приєднання;

– забезпечити право морських агентів на свободу вибору необхідних їм послуг за вільними тарифами в межах окремих договорів.

Ще одним предметом розгляду Комітету були умови, які Адміністрація хотіла внести до цього договору – депозит агента у розмірі 35 тис. дол. США як «умови забезпечення виконання договору» та зобов’язання здійснити «добровільне страхування професійної відповідальності» на таку ж суму, а також вимога до агента гарантувати певну кількість суднозаходів.

Комітет ретельно розглянув запропоновані умови та повідомив Адміністрацію, що включення таких пунктів до договору може призвести до порушень законодавства про захист економічної конкуренції.