Упродовж 2018 року діяльність Головного управління внутрішньої безпеки у сфері запобігання та протидії корупції була спрямована на упередження, профілактику корупційних проявів, а також документування кримінальних та адміністративних правопорушень у сфері службової діяльності.
Основні зусилля щодо попередження та протидії корупційним проявам спрямовувались на:
розвиток та удосконалення дієвої комплексної системи запобігання та протидії корупційним проявам шляхом створення ефективних організаційних та дисциплінарних процедур;
посилення функціональних можливостей та ефективної діяльності підрозділів внутрішньої безпеки ДФС з виявлення та документування фактів корупції.
Дієвим антикорупційним механізмом було визначено створення та запровадження антикорупційних ініціатив, спрямованих на забезпечення прозорості діяльності ДФС, а також створення інструментів та комунікаційних каналів для надходження повідомлень про можливі факти корупційних дій працівників органів доходів і зборів.
Серед складових антикорупційних заходів особлива увага приділялась залученню громадськості до участі у запобіганні та протидії корупції, а також контролю за цією діяльністю в органах ДФС.
Як інструмент двостороннього зв’язку з громадянами та суб’єктами господарювання використовувався інтерактивний сервіс «Пульс»
(0-800-501-007).
Завдяки використанню вказаного сервісу забезпечується приймання звернень щодо неправомірних дій або бездіяльності, можливих корупційних правопорушень у сфері службової діяльності працівників структурних підрозділів ДФС та її територіальних органів.
Крім того, діє окремий напрямок, за яким працівники органів доходів і зборів мають змогу повідомити про вчинення правопорушення іншими працівниками.
Зокрема, за одинадцять місяців поточного року перевірено понад 100 повідомлень про можливі неправомірні дії посадових осіб органів ДФС, що надійшли на сервіс «Пульс».
Забезпечено можливість надання інформації про можливі протиправні дії працівників органів доходів і зборів на електронну пошту (idd@sfs.gov.ua), посилання на яку розміщено на офіційному веб-порталі ДФС.
У рамках попереджувально-профілактичної роботи у колективах органів доходів і зборів забезпечується просвітницька діяльність, а саме: систематичне проведення тематичних лекцій, навчань, виступів і бесід, оперативних нарад, спрямованих на усвідомлення співробітниками необхідності безумовного дотримання вимог антикорупційного законодавства, а також формування нетерпимості до корупції у всіх її проявах.
З метою висвітлення процесу вжиття заходів із запобігання та протидії корупції, поширення цієї інформації у суспільстві та бізнес-спільноті ДФС активно використовувалось опублікування відповідних повідомлень на офіційному веб-порталі та у засобах масової інформації.
На офіційному веб-порталі відомства розміщено банер «STOP корупції», за яким здійснюється перехід до розділу «Протидія корупції». У цьому розділі систематично розміщуються повідомлення про викриті корупційні правопорушення, скоєні працівниками органів доходів і зборів.
З метою підвищення ефективності діяльності щодо запобігання корупційним та іншим правопорушенням у сфері службової діяльності працівників органів доходів і зборів, профілактики цих правопорушень, а також своєчасного виявлення таких фактів в антикорупційній діяльності ДФС застосовуються психо-діагностичні та поліграфічні дослідження.
Використання поліграфу дає змогу підвищити якість відбору кандидатів на службу, мінімізувати можливість прийняття в органи доходів і зборів осіб з низькими моральними якостями та негативною мотивацією.
Крім того, з метою встановлення кваліфікаційного рівня та підвищення самосвідомості також проводиться тестування працівників органів ДФС на знання вимог антикорупційного, податкового та митного законодавства.
Під час реалізації заходів із протидії корупційним та пов’язаним з корупцією правопорушенням на підставі зібраних підрозділами внутрішньої безпеки ДФС матеріалів стосовно посадових осіб органів доходів і зборів спеціально уповноваженими суб’єктами у сфері протидії корупції складено та направлено до суду 171 адміністративний протокол про скоєння правопорушень, пов’язаних з корупцією. До адміністративної відповідальності притягнуто 25 осіб.
Упродовж січня – листопада 2018 року за матеріалами підрозділів внутрішньої безпеки ДФС розпочато 233 кримінальних провадження, за якими посадовим особам органів доходів і зборів оголошено 83 повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень. До суду направлено
38 обвинувальних актів. Судами винесено 14 обвинувальних вироків.
Головне управління внутрішньої безпеки вживає заходів щодо системного упередження фактів корупції, виявлення та ліквідації причин і умов її існування, а також забезпечення ефективного захисту від корупційних проявів процесу наповнення Державного бюджету України.