2017-11-03 16:38:48
В Одесі презентували методику портових зборів
У ході першої міжнародної конференції «Гроші та порти», яка відбулась 26 жовтня у м. Одеса, Адміністрація морських портів України (АМПУ) представила свої пропозиції до методики розрахунку ставок портових зборів разом з низкою проблемних питань, які потребують комплексного вирішення на рівні Мінінфраструктури.
Про хід конференції розповіли в прес-службі Адміністрації морпортів.
«Впевнені, даний документ (методика — ред.) дозволить переформатувати галузь, а також знайти чіткі і позитивні важелі для впливу на розвиток економіки в цілому», — зазначив заступник голови АМПУ з питань економіки Микола Полторацький.
У представленій методиці ключовими складовими, які беруться до уваги при визначенні ставок портових зборів, є вантажообіг, витрати на утримання портової інфраструктури у належному стані та кошти на її розвиток.
За словами Миколи Полторацького, зростаючий вантажообіг, який сприяє збільшенню суднообігу, є основним драйвером зниження ставок портових зборів. Протягом останніх трьох років стійка тенденція приросту відзначається тільки в портах Великої Одеси (порт Одеса, Южний, Чорноморськ) і Миколаєва. Однак, навіть в «зростаючих» портах динаміка збільшення вантажообігу досить волатильна. У той же час є збиткові порти з низькою вантажною базою, які є дотаційними.
«Державна політика у портовій галузі полягає в збалансованому розвитку всіх портів. Закон України «Про морські порти України» передбачає, що це має відбуватись за рахунок портових зборів, які стягуються в даному конкретному порту. Водночас, на фінансування галузі від загальної суми портових зборів залишається не більше 50%, інша частина спрямовується до бюджету як податки і дивіденди. Якщо взяти для прикладу порти Європи, то там суттєва частка інвестицій здійснюється за рахунок фондів ЄС, є субсидування розвитку портів, а самі портові збори не оподатковуються», — зауважив заступник голови АМПУ.
Нова методика передбачає базову та інвестиційну ставку. Такий підхід ініційований АМПУ саме з причини суттєвого податкового навантаження на портові збори, тому що тільки 25% з кожної отриманої гривні може бути реінвестовано у порти.
«Інвестиційна складова буде поширюватися на генеральні плани розвитку, екологічні проекти, проекти із забезпечення безпеки мореплавства, а також національні проекти. Все, що пов’язано з діяльністю суб’єктів господарювання і необхідних засобів в частині їх цільового розвитку, необхідно здійснювати за рахунок компенсації інвестицій. Розраховуємо, що такий підхід підтримає бізнес», — додав Полторацький.
Крім того, презентована методика портових зборів передбачає диференціацію ставок і функціональний підхід. Наприклад, ставка корабельного збору, який формує більше 50% від суми дисбурсментського рахунку, буде різнитися за видами суден. Оскільки основну частку у вантажообігу складають навалочні вантажі, за базовий тип судна буде прийнятий балкер, для інших видів суден передбачатиметься відповідний коефіцієнт з урахуванням їх конструкційних особливостей.
Функціональний підхід передбачає, що за рахунок портових зборів будуть покриватися не тільки прямі витрати, такі як днопоглиблення, технічне обслуговування і ремонт гідротехнічних споруд та плавзасобів, що беруть участь в утриманні акваторій, а й витрати непрямого характеру, які на поточний момент не можуть бути компенсовані іншими видами діяльності АМПУ. При цьому, методика передбачає певний KPI для зниження даних витрат у майбутньому.
Якщо говорити про структурні зміни методики портових зборів, то передбачається, що корабельний збір консолідує всі частини акваторії. В результаті будуть скасовані якірний, канальний збір. Останній буде стягуватися тільки при проходженні по державних каналах — Бузько-Дніпровсько-Лиманському, Херсонському морському каналу, Дунай — Чорне море на баровій частині гирла Новостамбульське (Бистре), Керч-Єнікальському каналу тощо. За рахунок коштів від канального збору здійснюватиметься утримання внутрішніх водних шляхів. Ставки причального і санітарного зборів будуть визначатись за єдиним принципом для кожного порту окремо.