За уточненою інформацією служби економіки Одеської філії ДП «Адміністрація морських портів України» (ОФ ДП «АМПУ»), стивідорні компанії порту у січні-травні ц.р. забезпечили перевалку сумарно 10449,8 тис. тонн, що на 324,5 тис. тонн або на 3,2 % перевершує аналогічний показник 2019 р.
Динаміка перевалки масових вантажів по основних позиціях номенклатури у звітному періоді загалом позитивна, за виключенням зернових і виглядає наступним чином:
– зернові навалом: 3 590,1 тис. тонн (- 457,3 тис. тонн порівняно з аналогічним періодом 2019 р.);
– металопродукція: 2511,5 тис. тонн (+ 608,6 тис. тонн);
– контейнери у тоннах: 3312,2 тис. тонн (+ 96,2 тис. тонн);
– контейнери у TEU: 271869 TEU (+ 21 924 TEU);
– наливні вантажі: 780,8 тис. тонн (+ 158,6 тис. тонн).
Коментуючи підсумки вантажоперевалки за 5 місяців ц.р., спеціалісти ОФ ДП «АМПУ» роблять акцент на кількох тенденціях, які проявились у весняні місяці.
Так, найбільш яскравою і позитивною для порту подією став сплеск обсягів надходження і відправки металопродукції. Зокрема, як вже повідомлялось, у травні був встановлений рекорд останніх років за показником місячної перевалки металоекспорту – 616,8 тис. тонн. Фахівці пояснюють цей факт черговим перерозподілом вказаного вантажопотоку між українськими портами.
Водночас стабільна ситуація з контейнерами, зростання перевалки нафтоналивних і падіння зернових пояснюється дією зовнішніх факторів.
Як відзначають у порту, спричинена коронавірусним карантином зупинка багатьох виробництв у Китаї не надто позначилась на обсягах контейнеропотоку з цього регіону – за інерцією до України продовжували надходити імпортні товари, замовлені до пандемії. З іншого боку, та ж таки пандемія спричинила деяке зростання попиту на українську сировину для харчової промисловості, що дозволило втримати показники експортних вантажопотоків у контейнерах.
Позначилось на виробничих показниках порту і стрімке падіння світових цін на нафту. Передбачаючи ймовірний «відскок цін» у майбутньому, вітчизняні нафтопереробники намагаються зробити якомога більший запас сировини за сприятливою ціною. Цим пояснюється збільшення кількості підходу танкерів, в т.ч. із США.
Зворотною стороною медалі світової економічної кризи і спричиненого нею падіння цін на нафту стало зниження світового виробництва етанолу з кукурудзи. Цей фактор вже призвів до скорочення українського зернового експорту, що відразу ж віддзеркалили показники зерноперевалки в порту. Тенденція врівноваження цін на кукурудзу до паритету з цінами на нафту тиснутиме на динаміку перевалки зернових у порту і надалі. А оскільки зерно складає 35-40 % від загального обсягу вантажообігу порту, цей фактор може похитнути загальний показник вантажообігу у 3-4 кварталі як у зону зі знаком «плюс», так і в зону зі знаком «мінус», відзначають спеціалісти ОФ ДП «АМПУ».
Адміністрація Одеського морського порту