ФРТУ звернулась до Прем’єр-міністра щодо зниження портових зборів для українського експорту в умовах кризи

Федерація роботодавців транспорту України звернулась до Прем’єр-міністра України Д. Шмигаля, Міністра інфраструктури України В. Криклія, Першого заступника міністра інфраструктури України Д. Абрамовича щодо наближення портових зборів в Україні до рівня співставних зарубіжних портів для забезпечення конкурентоспроможності українського експорту в умовах кризи, викликаної COVID-19.
У ФРТУ відзначають, що епідемія коронавірусу може мати довгострокові наслідки для української економіки та призвести до істотного скорочення експорту і значного зниження ВВП. В таких умовах суттєвим фактором, який може вплинути на утримання експортного потенціалу та забезпечення конкурентоспроможності вітчизняних підприємств є зниження ставок портових зборів, що дозволить значно зменшити навантаження на українських виробників-експортерів та надасть їм можливість пропонувати свою продукцію на міжнародних ринках за «прохідними» цінами.
На сьогоднішній день не існує ані економічного обґрунтування розміру ставок портових зборів, ні конкретно встановленого переліку послуг, які оплачуються у складі портових зборів. Вартість суднозаходу в українських портах в порівнянні з зарубіжними портами є вищою на 100% – 450%. Додатковий тягар, що лягає на експортоорієнтовані галузі, складає близько 2,3 млрд. грн в рік. Надмірно високий рівень портових зборів негативно впливає на конкурентоспроможність портів України, та завдає шкоди розвитку як самих портів, так і економіці України.
На жаль, неодноразові звернення представників суб’єктів господарювання, щодо обґрунтованості рівня ставок, так і не знайшли відгуку у керівництва Адміністрації морських портів України.
У зверненні до Прем’єр-міністра України, підписаному Володимиром Гусаком, генеральним директором ФРТУ, відзначається, що ще кілька років тому, за участю фахівців Світового банку, розроблялась Методика розрахунку портових зборів. Згідно цієї методики передбачалось зниження ставок розміром до 60%. У середньостроковій перспективі це передбачало серйозний економічний ефект за рахунок залучення вантажопотоків в українські порти. Для прикладу, зниження портових зборів з 1 січня 2018 року на 20% дозволило збільшити вантажообіг в українських портах на 21%, та досягнути рівня в 160 млн. тонн в 2019 році. Потенціал зниження портових зборів залишається на рівні 40%-50%. При подальшому зниженні портових зборів на 20% можна буде очікувати, що річний вантажообіг в морських портах України в 2021-2025 роках збільшиться до 190 млн. т.
У ФРТУ зауважили, що структура основних портових зборів в Україні лише частково відповідає світовій практиці. Важливим є те, що у розвинутих економіках чітко простежується тренд до зменшення та спрощення зборів і надання максимально комфортних умов для здійснення операційної діяльності. Так, враховуючи ситуацію з пандемією коронавірусу СOVID-19, порт Гамбург ввів мораторій на стягнення платежів за оренду землі та приміщень за три місяці (квітень, травень і червень), та на тримісячний термін ввів мораторій на сплату портових зборів для морських перевізників і перевізників внутрішніми водними шляхами.
Кожна держава підтримує власного виробника. Підтримка власного виробника на зовнішньому ринку – важка, але вдячна праця. Збільшуючи експорт, країна створює більше можливостей для розвитку внутрішньої економіки та добробуту своїх громадян. ФРТУ просить надати доручення Міністерству інфраструктури України підготувати пропозицію щодо зниження портових зборів в розмірі як мінімум 20% з 1 травня 2020 року, що дозволить наблизити портові збори в Україні до рівня співставних портів світу.