«Відвідування маяка повинно бути безпечним для туристів та не шкодити його роботі», – Олександр Щипцов

У середу, 6 листопада, у місті Одеса під головуванням начальника Держгідрографії Олександра Щипцова відбувся круглий стіл «Маяки як туристичні об’єкти України». Разом із представниками туристичних департаментів Одеської та Херсонської ОДА і громадських організацій обговорено широке коло питань щодо розвитку туристичного потенціалу маяків, порядок та безпеку їх відвідування.

Обговорили усі важливі питання: кількість відвідувачів, порядок доступу, наявність екскурсоводів, відповідальність за безпеку туристів та навіть співробітництво із туристичними операторами. Важливо, що орієнтиром в обговоренні була світова практика. Адже в деяких країнах біля маяків будують готелі, а в інших – вони взагалі закриті для туристів.

«Зауважу, що йдеться про діючі маяки, які забезпечують безпеку судноплавства в морських регіонах України. Вони мають стратегічне значення для країни і свою специфіку роботи. Тому нам було вкрай важливо обговорити всі нюанси їх відвідування, щоб забезпечити максимальну безпеку для туристів та не ризикувати справністю та цілісністю маяка чи його обладнання», – зазначив начальник Держгідрографії Олександр Щипцов.

Звичайно, не оминули увагою питання, що саме вважати доступом на маяк: просто допуск на територію, сфотографуватись біля башти чи піднятись на її вершину. Адже для туристів найцікавіше долати труднощі задля красивої картинки, а для установи – це відповідальність за їх життя та ризик пошкодження дорогого обладнання і збій у роботі маяка.

Особливий інтерес учасників викликала книга «Маяки України», яка зовсім не нова, але про неї мало хто знає. Розглядаючи красиві світлини, порушилось питання відкриття інших маяків та їх історичні особливості. Адже важливо зрозуміти, які саме об’єкти будуть цікаві для туристів і як правильно організувати доступ до них. До прикладу, острів Зміїний – це прикордонна зона, крім того, щоб дістатись на маяк, потрібно декілька годин плисти на судні лише в одну сторону. Маяк Бирючий знаходиться в заповідній зоні, а Воронцовський – на території Одеського порту. До Станіслав-Аджигольського Заднього та Тендрівського маяків можна дістатись лише морем. А це одні із найкрасивіших маяків України, тому постало питання правильної організації доступу до них.

Також учасники запропонували адміністрації Держгідрографії опрацювати питання можливості продажу вхідних білетів на маяк задля забезпечення умов відвідування. Розглядались питання співпраці з туристичними операторами та можливість окремому туристу самостійно приходити на маяк.

«Такий захід – це лише перший крок у напрямку розвитку туристичного потенціалу маяків. Вдячний учасникам за їхній інтерес та активну участь у дискусіях. Ваша думка дуже важлива для нас. Взимку у нас буде достатньо часу, щоб плідно попрацювати і розробити алгоритми доступу можливо для кожного маяка окремо, або ж будуть загальні правила для усіх. Сподіваюсь, що ми продовжимо підтримувати діалог та проведемо такі зустрічі ще не один раз», – підсумував начальник установи.