Чиновники більше не вирішуватимуть в одноосібному порядку кому надавати право на вилов та розведення риби – відтепер цей процес відбуватиметься через онлайн аукціоні на платформі ProZorro. Це стало можливо, завдяки схвалення Кабміном двох Постанов, які підготувало Мінекоенерго.
Постанову «Про реалізацію експериментального проекту із запровадження проведення аукціонів з продажу права на укладення договорів на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах) шляхом електронних торгів» було розроблено, бо в Україні не використовується резерв затверджених лімітів для промислового добування риби в Україні, це приблизно15% квотованих видів риб. Інакше кажучи ресурс, який можна використовувати, а це близько 2000 тонн квотованих видів просто-напросто був не розподілений. Відтак, не приносив нашій економіці жодної копійки.
Прийняття цієї постанови і розблокування механізму з продажу 15% біоресурсів надасть доступ новим гравцям на ринку інвестицій, тому що раніше ця процедура була заблокована відсутністю порядку їх реалізації, а 85 % квот які зараз використовуються, були розподілені безоплатно господарствами по заявочному принципу. До прикладу, приходила особа і говорила комісії, що хоче виловлювати рибу – і комісія говорила «так» або «ні». Звісно, що це створювало корупцію – держава ж не отримувала жодної копійки.
З прийняттям постанови, із резерву держава формуватиме лоти. Наприклад, у Київському водосховищі не розподілені 15% ліміту, у цьому році це 170 тонн риби: з цього обсягу будуть сформовані лоти по 5% від цього ліміту, їх виставлять на онлайн аукціоні через платформу ProZorro.
Чому онлайн аукціони не запровадили на продаж всіє риби? Пояснюємо, Закон не має принципу зворотної дії, є підприємства, де квоти розподілені. Ці квоти забрати неможливо, бо це знищить галузь.
Прийняття постанови «Про реалізацію експериментального проекту із запровадження порядку здійснення штучного розведення, вирощування водних біоресурсів та їх використання у спеціальних товарних рибних господарствах та проведення аукціонів з продажу режимів рибогосподарської експлуатації водного об`єкта шляхом електронних торгів» створить умови конкурентного ринку для розведення та вилову риби у таких господарствах. Адже Постанова викорінить корупцію у цій галузі: раніше людина, яка хотіла займатися такою діяльністю самостійно йшла в інститут замовляла дослідження водного об’єкту і уже потім подавала документи на розгляд в Держрибагенство, де були при прийнятті рішень було багато суб’єктивних факторів. Тепер же розробкою документів по водних об’єктах займатиметься Агентство Рибного Господарства, воно ж формуватиме лоти і виставлятиме їх на онлайн аукціон. Інакше кажучи, за отримання права на розведення риби на кожному окремому водному об’єкті держава отримуватиме кошти, а не хтось собі в кишеню.