Парламентарії України та Грузії прийняли спільну Заяву щодо безпекової ситуації в Чорноморському регіоні

У спільній Заяві парламентарії двох країн наголосили на наявності значних викликів в Чорноморському регіоні, які потребують скоординованих дій на регіональному рівні обох країн.

Про це повідомила прес-служба Апарату Верховної Ради України.
Парламентарії відзначили, що Чорне море має всі можливості бути морем миру та розвитку, що розширить економічні і торгівельні можливості, а також можливості розвитку для країн регіону. Чорноморські транзитні маршрути мають великий потенціал для диверсифікації енергетичних і транспортних маршрутів, що прямують до Європи, і, отже, зниження енергетичної залежності Європи від Росії.

Українські та грузинські парламентарії погодилися, що, через агресивну поведінку Росії по відношенню до її безпосередніх сусідів і триваючі порушення міжнародного права та міжнародних зобов’язань, Росія є основним дестабілізуючим фактором у Чорноморському регіоні.

Разом з тим, актуальним залишається питання про невизнання депутатів Державної Думи обраних на окупованих територіях як офіційних представників РФ, та накладання на них персональних санкцій. Рішучим кроком для забезпечення безпеки і стабільності в Європі буде розглянути можливість щодо розширення військової присутності країн-членів НАТО на території України з метою забезпечення безпеки недоторканості і суверенітету української території в умовах посилення агресивної риторики Кремля та нарощування угруповання збройних сил Росії у безпосередній близькості до державного кордону України.

Найголовнішим питанням, яке потребує переконливої підтримки країн-членів НАТО та яке найбільш ефективно здатне забезпечити безпеку і стабільність в регіоні, залишається питання підтримки євроатлантичного курсу України в частині що стосується надання Плану дій щодо членства в НАТО та видимої перспективи вступу до лав Альянсу.

Парламентарії закликали Північноатлантичний Альянс продовжувати посилювати свою присутність у Чорноморському регіоні та поглиблювати свою практичну участь, що стане передумовою створення безпечного та стабільного Чорноморського регіону, а отже – розширення євроатлантичної безпеки.

Парламентарії також висловили сподівання, що, беручи до уваги важливість безпечного та стабільного Чорноморського регіону для ширшої євроатлантичної безпеки, Альянс має розглянути можливість розробки всеосяжної чорноморської стратегії, яка б чітко виражала інтереси НАТО в регіоні та визначала кроки до підвищення його безпеки.< Парламентарії відзначили, що найкращою можливістю відобразити бачення Альянсу щодо Чорноморського регіону буде нова Стратегічна концепція НАТО, яку планується до прийняття на майбутньому саміті НАТО у 2022 році.