Питання юрисдикції суду по захопленню українських моряків у керченській протоці вирішиться через кілька місяців

Питання юрисдикції міжнародного арбітражного трибуналу в Гаазі з розгляду справи України проти Росії про інцидент в Керченській протоці буде вирішене через кілька місяців.

Повідомили в МЗС України.

Приводом для судового розгляду стало конфлікт, що сталася 25 листопада 2018 року. В той день три українських кораблі були силою зупинені російською береговою охороною в міжнародних водах неподалік від анексованого Криму при спробі пройти через Керченську протоку з Чорного моря в Азовське.

Українські військові, що знаходились на кораблях, а також працівники Служби безпеки України, що йшли з ними у супроводі, були звинувачені в незаконному перетині кордону і утримувались під вартою дев’ять місяців.

Позовна заява в зв’язку з даним інцидентом Україна подала 1 квітня 2019 року. Вона вимагала визнати, що РФ порушила Конвенцію ООН з морського права 1982 року. У серпні 2020 Росія подала попередні заперечення, поставивши під сумнів юрисдикцію арбітражу. Слухання в Гаазі за цими попереднім запереченням проходили з 11 до 16 жовтня.

Згідно із заявою Москви, Україна використовує міжнародний арбітраж для виправдання своєї військової авантюри.

Висновок суддів очікується через кілька місяців. Київ упевнений у своєму успіху і не сумнівається, що рішення буде винесено на його користь.

Так, Міністр МЗС України Дмитро Кулеба повідомив 16 жовтня:

«Коли росіяни таранили “Яни Капу”, вони реготали та кричали “Дави його!” Ми теж уміємо давити. Тільки не залізним бортом корабля. Ми давимо залізною логікою юридичних аргументів. І ми задавимо російських злочинців. Красиво та згідно з міжнародним правом.
Україна застосовує три довгострокових інструменти для притягнення РФ до юридичної відповідальності: холодний юридичний розрахунок, залізні правові аргументи та послідовну, систематичну роботу згідно зі Стратегією зовнішньополітичної діяльності України».

В свою чергу один із сенаторів, глава російської делегації в ПАРЄ Олексій Пушков у Telegram назвав смішними слова міністра про те, що Україна “задавить” Росію в суді “красиво і згідно з міжнародним правом”:

“Особливо у світлі того, що в країнах НАТО всім відомо: саме Україна порушила в Керченській протоці територіальні води Росії. Тому в Альянсі вже давно мовчать на цю тему. А що стосується “залізних аргументів”, то тут Київ уже виклав свої “сталеві аргументи” проти контракту Угорщини і “Газпрому”, але ця “залізна логіка” нікого не вразила ні в Будапешті, ні в Брюсселі. “Залізні аргументи” України в ПАРЄ проти Росії, чим особисто займався нинішній глава МЗС України, теж виявилися відкинутими, коли згадали про можливість виходу Росії з Ради Європи. Неземна “краса” української позиції, якою вихваляються у Києві, все частіше вислизає від великих гравців або не береться до уваги. Задавлять вони”, – написав Пушков. 

Тож можна сказати, що сторони обмінялись “компліментами” та очікуємо на рішення суду.