Рада спростила подачу відомостей до Єдиного реєстру юросіб

Верховна рада ухвалила у другому читанні законопроєкт № 5807 “Про внесення змін до деяких законів України щодо зазначення та подання відомостей про кінцевого бенефіціарного власника та структуру власності юридичної особи”.
Відповідно до пояснювальної записки до законопроєкту, його метою є вдосконалення та спрощення положень чинного законодавства в частині необхідності зазначення відомостей про кінцевого бенефіціарного власника та структуру власності юридичної особи.

Зокрема, чинною редакцією закону “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань” передбачено, що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відображається інформація про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи.

“У той же час, у випадку, коли засновниками юридичної особи є виключно фізичні особи, які є кінцевими бенефіціарними власниками юридичної особи, інформацію про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи не доцільно подавати, оскільки вона чітко відслідковується за відомостями Єдиного державного реєстру”, — зазначено у документі.

Окрім того, проголосований законопроєкт:

  • передбачає, що фізична особа, яка є кінцевим бенефіціаром подає копію документа, що посвідчує особу лише у разі відсутності такого документа у матеріалах реєстраційної справи або за умови внесення змін до них
  • збільшує термін повідомлення державному реєстратору інформації про кінцевого бенефіціарного власника та структуру власності з трьох місяців до одного року з дня набрання чинності НПА, яким затверджена форма та зміст структури власності.

Верховна Рада у п’ятницю, 8 жовтня, ухвалила з відтермінуванням набуття чинності у 9 місяців законопроект № 5807 щодо зазначення та подання відомостей про кінцевого бенефіціарного власника (КБВ) та структуру власності юридичної особи. Законопроект за основу підтримало 345 нардепів, в цілому в редакції головного комітету – 342 народні обранці.

“Впевнений, що ми з колегами до цього часу на 9 місяців ми відтерміновуємо набрання чинності цим законом, і цими нормами щодо внесення інформації про КБВ в реєстр. Але за цей час нам треба неодмінно написати ці норми, які не будуть потребувати внесення для певної категорії юридичних осіб. Це ГО, це благодійні організації, це є житлово-будівельні кооперативи, це є садові кооперативи, це юридичні особи, де фізики (фізичні особи – ред.) є кінцевими бенефіціарами. Я впевнений, що ми спільним чином напишемо правильно, щоб жодним чином не порушувати наших зобов’язань перед європейськими партнерами і правильно це зробити”, — сказав нардеп від “Слуги народу” Ігор Фріс під час представлення законопроекту в парламенті.

Голова комітету з економічних питань ВР Дмитро Наталуха раніше зазначав, що комітет ВР з питань економічного розвитку одноголосно ухвалив рішення відтермінувати необхідність внесення до ЄДР інформації про кінцевого бенефіціарного власника (КБВ) для всіх без виключення суб’єктів господарювання та громадських організацій ще на 9 місяців. “Це дозволить компаніям і громадським організаціям уникнути штрафів від 17 000 до 51 000 грн, які вони могли б отримати через брак часу на збирання необхідної інформації”, – вказував він.