До причалу Одеського морського порту пришвартувалось дослідницьке судно James Clark Ross

5 жовтня об 11 ранку в акваторію Одеського порту зайшов криголам James Clark Ross.

Це дослідницьке судно для експедицій у високі широти було нещодавно придбано у Великобританії. Портом приписки криголама визначено Одесу. На причалі №19 морського вокзалу криголам зустрічали начальник Одеської філії ДП «Адміністрація морських портів України» (ОФ ДП «АМПУ») Максим Лапай, заступник начальника ОФ ДП «АМПУ» з операційної діяльності Денис Карпов, директор Національного антарктичного наукового центру України (НАНЦ) Євген Дикий, численні журналісти.

Після проходження всіх необхідних процедур прийому судна до складу вітчизняного наукового флоту та зміни назви криголам вже в цьому році вийде в океан і візьме курс на Антарктиду, в напрямку української полярної станції «Академік Вернадський».

Відтепер т/х James Clark Ross належить НАНЦ. За словами Є.Дикого, наявність такого судна, пристосованого до роботи в умовах низьких температур, надає можливість значно розширити діапазон наукових досліджень. По суті, це плавучий інститут з 8 спеціалізованими лабораторіями і пристосуваннями для відбору будь-яких проб з глибин до 8 км. Тобто нашим дослідникам стають доступними практично 90% дна світового океану.

На момент спорудження т/х James Clark Ross входив до топ-3 найкращих наукових суден світу. І навіть зараз, 30 років потому, воно все ще входить до топ-20. Придбавши цей криголам, Україна повертається до клубу держав з розвиненою інфраструктурою наукових досліджень світового океану і полярних широт.

Як стверджує Є.Дикий, сума у 5 млн. доларів, що виділені Кабінетом Міністрів на придбання криголаму, за великим рахунком є символічною за судно такого класу. До речі, це вже другий випадок передачі дослідницьких активів Сполученим Королівством Україні. У 1996 році за 1 фунт стерлінгів нашій країні була передана антарктична станція «Фарадей», яка тепер носить назву «Академік Вернадський». До придбання т/х James Clark Ross українські полярники зазнавали великих логістичних труднощів, оскільки станція 9 місяців на рік закрита плавучою кригою і вікно можливостей для перезміни людей і завезення вантажів відкривалось лише на короткий період антарктичного літа – з січня по березень. При цьому НАНЦ потрібно було встигнути на цей період зафрахтувати іноземне судно. Комерційний фрахт обходився досить дорого. Наявність власного криголаму дасть змогу доставляти людей і вантажі на станцію «Академік Вернадський» у будь-яку пору року з меншими фінансовими витратами.

Довідка. Судно James Clark Ross побудовано компанією Swan Hunter Shipbuilders в Уолсенд і спущено на воду в 1990 році. В урочистих заходах присвоєння імені брала участь Королева Єлизавета II. Криголам було названо на честь Джеймса Кларка Росса – британського військового моряка і дослідника, який в середині XIX століття на кораблях «Терор» і «Еребус» здійснив найбільш масштабну на той час експедицію в Антарктику, а пізніше брав участь у пошуках зниклої експедиції Франкліна в Арктиці.

У флоті Британської антарктичної служби експлуатувалось з 1991 року. Зокрема, «Джеймс Кларк Росс» взяв участь у першому міжнародному дослідженні щодо оцінки запасів криля в південній частині Атлантичного океану. Отримані дані і зараз використовуються в моделях оцінки криля.

Адміністрація Одеського морського порту