СБУ викрила вербувальників моряків для суден, які переправляли нелегальних мігрантів до Євросоюзу

Служба безпеки України у Миколаївській області викрила діяльність міжнародного злочинного угрупування. Серед організаторів, громадянин України та його спільник із однієї із сусідніх країн, які налагодили схему вербування колишніх моряків, переважно мешканців південних областей.

За даними слідства, двоє жителів м. Скадовськ, 45-ти та 57-ми років, починаючи з 2017 року, разом зі спільниками підшукували моряків, які перебували у скрутному матеріальному становищі. Надалі, підшуканим морякам виготовляли необхідні документи та доставляли їх до Туреччини та Італії, звідки вони вже у якості членів екіпажів морських суден переправляли нелегальних мігрантів до країн Європейського Союзу. Частина з таких завербованих громадян України у подальшому були затримані правоохоронними органами Італії та після відбутого покарання повернулися до України.
За незаконні морські перевезення мігрантів фігуранти обіцяли стабільний заробіток у 4000 доларів США.

Зловмисники обирали зазвичай тих, хто мав певні проблеми з документами на право керування плавзасобами і не міг влаштуватися за фахом самостійно. Бралися залагодити це.

Після того, як завербованих переправляли через державний кордон України в одну із сусідніх країн, їх працевлаштовували в якості капітанів та членів екіпажу суден. Та ці судна «спеціалізувалися» на переправленні нелегальних мігрантів з країн Середньої Азії до ЄС.

Тож замість обіцяних високих заробітків частина «трудових мігрантів» отримали великі терміни ув’язнення. Адже в країнах Євросоюзу за скоєння такого злочину передбачено покарання до 20 років позбавлення волі.

За даними слідства, мережа «вербувальників», задіяних в схемі, налічувала щонайменше 6 осіб.

Організатор-іноземець за одну завербовану особу сплачував своєму українському «партнеру» 7 тисяч доларів США. Із них 3 тисячі доларів США – обіцяли аванс завербованій особі, а решта розподілялася між організатором-громадянином України та «вербувальниками».

На рахунку угрупування – п’ять «відправок» українців до сусідньої країни. З їх числа щонайменше 5 осіб ув’язнено в країнах Євросоюзу.

Оперативники спецпідрозділу СБУ в Миколаївській області зупинили двох завербованих осіб, безпосередньо перед відправкою за кордон, в приміщенні Миколаївського міжнародного аеропорту після проходження прикордонного контролю.

Наразі одного з організаторів та його спільника-вербувальника затримано. Їм повідомлено про підозру за ч. 2 ст. 149 (торгівля людьми) Кримінального кодексу України.

Операція із викриття злочинної схеми проводилася спільно з СУ ГУ Нацполіції за процесуального керівництва Миколаївської окружної прокуратури.