Британський досвід

Триває навчання спеціалістів ФДУ «Укрморкартографія» на курсах, організованих Морським картографічним навчальним центром Гідрографічного офісу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії (UK Hydrographic Office, UKHO).

Фахівці-картографи 1-ї категорії Павло Іванов і Тарас Пронь взяли участь у другій частині онлайн-курсу від Британського Адміралтейства під назвою «Understanding ENCs» («Розуміння електронних навігаційних карт (ЕНК)»).

Морська картографія – галузь доволі динамічна, і міжнародні  надбання в цій царині, беззаперечно, дуже корисні для професійного вдосконалення. Цього разу наші фахівці перейняли від британських колег дещо новий досвід щодо процесу і особливостей складання електронних навігаційних карт і виконали тестові завдання, підтвердивши свої компетенції.

Павло Іванов, картограф 1 категорії: Для нас в цьому тренінгу важливим був сам процес складання карт і напрацьований міжнародний досвід в цілому. Образно кажучи, процес композиції, закони створення мелодії, а не інструменти, на якій її виконають. Але при цьому піаністові навряд чи буде байдуже, як одна й та ж мелодія звучатиме на роялі, клавесині, органі і синтезаторі, чи не так?

Сьогодні Україна, як і чимало інших країн, користується у виготовленні навігаційних карт добре «обкатаним» і перевіреним часом програмним інструментом dKart, який наразі повністю відповідає вимогам Міжнародної гідрографічної організації. Але ми маємо розуміти перспективи електронної картографії і те, як той чи інший програмний продукт інтегрується у сучасну геоінформаційну концепцію картографії.

До речі, британські коучі Кріс Буф, Кевін Баґвелл і Річард Койлз ілюстрували процес створення і практичного використання ЕНК за допомогою дещо іншого, аніж в ДУ «Держгідрографія», «інструменту» – системи CARIS HPD (Hydrographic Production Database – «База даних гідрографічного виробництва»), якою  користується частина провідних морських держав.  Перехід на  CARIS зайняв у лідерів світового морського картографування 1,5–2 роки. До того ж ця програма  потребує досить тривалого практичного навчання персоналу, використання іншої системи керування базами даних зі своїми мовами програмування структурованих запитів, супутнього програмного забезпечення тощо.

Тарас Пронь, картограф 1 категорії: Пошуки відповіді на питання «А як у них?» завжди були каталізатором розвитку у будь-якій галузі.  Багато в чому  цей тренінг  для нас –  давно засвоєний  матеріал, але ми знаходили і знаходимо для себе і якісь «родзинки». Одна з них – можливість попереднього знайомства з іншими програмними «інструментами» для створення карт. Одразу мимоволі розмірковуєш, що саме корисного можна запозичити у закордонних колег для застосування у себе вже зараз.

Програмний комплекс, яким нині користується UKHO,  охоплює виробництво паперових та електронних карт і посібників для навігації, підтримання баз даних батиметрії (вивчення рельєфу морського дна, отримання даних про глибини в зоні дослідження), та головне – він сумісний з новітнім форматом гідрографічної моделі даних S-100, який, сьогодні використовується в тестовому режимі. За прогнозами, він буде поступово впроваджуватись, паралельно використовуючи S-57, до 2024–25 років, а пізніше стане самостійним форматом для використання електронними картографічними навігаційно-інформаційними системами (ЕКНІС) суден.

Для довідки:

Гідрографічна Служба Великої Британії (UKHO) є провідним світовим центром гідрографії. Спеціалізується на морських геопросторових даних, які сприяють поглибленню вивчення світового океану і розумінню багатьох пов’язаних з ним процесів. UKHO – виконавчий урядовий орган управління, підпорядкований Міністерству оборони Великої Британії. Спільно з ЄС дотримується політичного курсу щодо невизнання контролю Росії над Кримом.  Керівник Служби: Тім Лоув.  Головний офіс: м. Тонтон.

CARIS – розроблений в Канаді сучасний програмний продукт для потреб гідрографії та навігаційної картографії. Отримав схвальні відгуки експертів,  має суттєві переваги над кількома аналогічними програмами, але потребує від фахівців з інших країн знання англомовної професійної лексики, оскільки не має коректно відпрацьованих іншомовних версій.

Одна з переваг CARIS HPD полягає в тому, що цей комплекс програм дозволяє використовувати одну й ту ж модель даних в базах даних і джерела, і продукту. Це означає, що зміни у вихідних даних можна відстежувати протягом всього шляху аж до продукту, що ці дані використовує. Коли продукт створюється, він нерозривно пов’язаний з вихідною базою даних, і кожного разу, коли активізується, то з базою даних пов’язуються і будь-які можливі зміни в даних, які використовуються на той момент. Потім продукт (за згодою користувача) може бути відновлений безпосередньо з вихідної бази даних і експортований у зручні формати.

Повідомляє Держгідрографія.