Накладено арешт на 674 млн грн незаконного відшкодування ПДВ

За клопотанням НАБУ та САП Вищий антикорупційний суд наклав арешт на 674 млн грн на рахунку в Держказначействі, призначені для відшкодування ПДВ задіяним у корупційній схемі компаніям. Відповідну ухвалу ВАКС направив до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області 1 березня 2021 року.

Підставою для рішення ВАКС стали докази, зібрані в межах розслідування детективів НАБУ, які засвідчили необґрунтованість підстав для отримання такого відшкодування з бюджету. З-поміж іншого, йдеться про відсутність товарів на складах на відповідальному зберіганні та непридатність самих приміщень для такого зберігання. Ці факти встановлені впродовж грудня 2020 – лютого 2021 року в результаті обшуків у 39 складських приміщеннях, здійснених НАБУ спільно з ГУ ДФС в Одеській області. І вони, вочевидь, стали переконливими аргументами для суду.

Загалом йдеться про понад 20 компаній, керованих однією групою осіб, діяльність яких  перебуває у фокусі уваги детективів НАБУ з серпня 2020 року.  Слідство встановило причетність цих компаній до корупційних схем із необґрунтованого отримання відшкодування ПДВ з держбюджету.

Зазначені компанії імпортували та продавали товари в Україні, однак не відображали відповідні відомості у податковому обліку. Як встановило слідство, ці компанії претендували на відшкодування ПДВ, подаючи до податкових органів завідомо недостовірні відомості про те, що товари нібито не продані і перебувають на зберіганні.

Епізод, у межах якого вдалося запобігти втраті 674 млн грн з бюджету, детективи розслідують із серпня 2020 року. Підставою для внесення відомостей до ЄРДР стали як власні напрацювання детективів НАБУ, так і звернення голови Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування оприлюднених у ЗМІ фактів можливих корупційних дій посадових осіб органів державної влади, які призвели до значних втрат дохідної частини Державного бюджету України.

Інформація, зібрана Національним бюро в межах розслідування зазначеного епізоду, стала вагомим підґрунтям для відстоювання інтересів держави у судових процесах із повернення, окрім того, раніше незаконно відшкодованого ПДВ близько 300 млн грн. Після першої хвилі обшуків наприкінці 2020 року одна з компаній відмовилась від бюджетного відшкодування на 87 млн грн.  

Розслідування в цьому, а також у низці інших проваджень за фактами зловживань при ввезенні та розмитненні товарів в Україну триває. 

Усунення підґрунтя для потрібних зловживань потребує внесення змін до низки нормативно-правових актів. Свої пропозиції НАБУ з цього приводу надіслало до Кабінету міністрів у серпні 2020 року.