Ось так ще декілька десятиліть тому виглядали результати гідрографічних зйомок, виконаних однопроменевим ехолотом. Зверніть увагу на простір між промірними галсами – ця територія не обстежена.
На початку 2000-х
Держгідрографія використовувала лише таке обладнання. Завдяки йому можна було
визначити загальний рельєф дна. Однак виконати повне дослідження районів з
інтенсивним судноплавством та мінімальною глибиною під кілем судна відповідно до
міжнародних стандартів гідрографічних зйомок, однопроменевий ехолот не був
здатен. Тож у 2005 році Установа ввела в експлуатацію першу багатопроменеву
систему.
Ось так сьогодні виглядає результат дослідження дна за допомогою сучасного багатопроменевого ехолота. Таке суцільне обстеження акваторії дає змогу виявити всі відмітні глибини та небезпеки, які можуть залишитися непоміченими під час обстеження однопроменевим ехолотом.
У 2016 році
Держгідрографія проводила обстеження дна за допомогою вже 5-ти комплексів
багатопроменевих систем. Зменшення ширини променя з 1,5º до 0,3º та збільшення
високих частот під час гідрографічних зйомок дало покращення деталізації в
декілька разів тож, відповідно, з’явилася можливість фіксувати більше небезпечних для
судноплавства дрібних перешкод.
Найбільш докладних досліджень потребують зйомки акваторій у районах із критичною (мінімальною) глибиною під кілем, а також у районах, де характеристики дна представляють потенційну небезпеку для суден (судноплавні фарватери, рекомендовані шляхи, порти, підхідні канали до них, райони з інтенсивним судноплавством тощо). На цих ділянках обладнання для проведення гідрографічних зйомок має виявляти об’ємні об’єкти на дні розміром 0,5-1 метр. У таких випадках неможливо обійтися без багатопроменевих технологій, які здатні точно знаходити навігаційні перешкоди та надавати найбільш детальну картину рельєфу дна зі створенням тривимірної моделі.
Зйомка багатопроменевими
ехолотами виконується в смузі, ширина якої збільшується пропорційно збільшенню
глибини, і може складати величину рівну 5 – 7
глибинам. Тому багатопроменеві системи більш ефективні на глибинах 10 –
20 метрів, аніж, наприклад, на глибині 3 – 4 метри.
У 2020 році ДУ «Держгідрографія» ввела в експлуатацію нову багатопроменеву систему інтерферометричного типу, яка має ширшу смугу охоплення. Перші польові випробування довели можливість зйомки рельєфу дна за ідеальних умов у смузі, рівній від 7 до 10 глибин, що є критично важливим для виконання гідрографічних досліджень на мілководді, перекатах та ділянках річок із мінімальною глибиною під кілем судна.
Однак однопроменеві ехолоти ще рано скидати з рахунків. Вони використовуються й зараз, адже райони, які розташовані за межами судноплавних фарватерів із незначною інтенсивністю руху суден, як правило, не потребують регулярного площинного обстеження дна. До того ж не всі багатопроменеві системи – ефективний метод досліджень на мілководді (через зменшення смуги дослідження).
Отже, під час вибору засобів
зйомки необхідно враховувати як технічні можливості обладнання, так і
інтенсивність руху в районі та значення його для судноплавства.
Повідомляє Держгідрографія.