Лоцман Олександр Савенко: півстоліття, що віддані лоцманській справі

Не тільки в Україні, але навіть в світовій практиці таке зустрічається нечасто – півстоліття загального професійного лоцманського стажу днями відзначає Олександр Семенович Савенко, начальник портової лоцманської служби «Чорноморськ» філії «Дельта-лоцман» ДП «АМПУ».

Олександр Семенович – людина відома в галузі. Його трудова біографія почалася в 1956 році, коли у віці 18 років він став матросом на пасажирському судні «Ленсовет». Саме тоді він остаточно вирішив присвятити себе морю та освоїти мужню і романтичну професію моряка.

У 1962 році курсант Олександр Савенко успішно закінчив Одеське вище інженерне морське училище за спеціальністю «судноводій». По закінченню працював на танкерах на різноманітних  командних посадах.

Переламним для нього став 1971 рік. Саме тоді, рівно півстоліття тому, він виконав своє перше лоцманське проведення і з того часу на все життя цілком і повністю присвятив себе лоцманській справі. За десятиліття, що минули, він працював у різних лоцманських структурах, на різних посадах. До речі, він має досвід роботи лоцманом і в іноземних портах.

Поглиблені теоретичні знання та практичні навики, самовідданість професії і людям дозволили йому очолити лоцманську службу спочатку у Іллічівському морському торгівельному порту, а з травня 2004 року – ПЛС «Іллічівськ» ДП «Дельта-лоцман» (з червня 2013 року – філія «Дельта-лоцман» ДП «АМПУ»).

Олександр Семенович має багату біографію, але наведемо лише один факт: за роки праці він виконав понад двадцять три тисячі лоцманських проведень суден, багато з яких мали довжину до 300 метрів!

Олександр Семенович досі виконує лоцманські проведення, у будь-яку погоду спритно підіймаючись шторм-трапом на судна, висота борту яких іноді складає 15 метрів!

«Керівні документи з організації лоцманської служби знає досконально та керується ними у повсякденній роботі, –  вказано в його службовій характеристиці. – Має відмінну як теоретичну, так і практичну підготовку за спеціальністю. Добре знає режим плавання, особливості районів проведення суден на підходах і акваторіях Чорноморського та Білгород-Дністровського портів. Систематично працює над підвищенням професійних знань та практичних навиків. Володіє високими організаторськими здібностями. Здатний оперативно вирішувати питання. У складних умовах орієнтується швидко та приймає правильні виважені рішення».

Але то лише скупі казенні рядки. А як насправді?

«Олександр Семенович – не просто видатна особистість. Це професіонал від Бога, як кажуть – майстер своєї справи, а завдяки великому професійному та життєвому досвіду – ще й досвідчений керівник та наставник. Пишаюсь, що багато років ми працюємо разом. Бажаю, щоб так залишалось ще довго!», – каже керівник ДП «АМПУ» Олександр Голодницький.

Олександр Семенович, дійсно, не лише досвідчений фахівець і керівник високого рівня, що користується повагою з боку всього лоцманського братерства, але й справжній наставник, який багатьох сьогоднішніх лоцманів вивів на вершини професійної майстерності. Він справжній друг, який завжди прийде на допомогу – і по роботі, і в житті, бо по-батьківські опікується долею кожного підлеглого. Хоча головне для нього – саме робота і морська професія, а забезпечення безпеки судноплавства – не лише красива фраза.

Колеги шанобливо кажуть, що немає такої галузевої відзнаки чи нагороди, яку б не отримав Олександр Семенович. Зокрема, це медаль «Ветеран праці», нагрудні знаки «Почесний працівник морського і річкового транспорту» і «Почесний працівник транспорту», грамоти і подяки керівництва філії, АМПУ, профільного міністерства і багато чого іншого.

Великий колектив філії «Дельта-лоцман», колектив Чорноморської філії, особисто керівник ДП «АМПУ» від щирого серця вітають Олександра Савенко з яскравою ювілейною датою, бажають міцного здоров’я, наснаги, добробуту, затишку в душі та багатьох років життя!

Сім футів під кілем, шановний Олександре Семеновичу!