Станом на 1 лютого 2021 року в ЕСОЗ зареєстровано 272 264  лікарів та медичного персоналу. З них, лікарів первинної ланки – близько 24 тисяч, лікарів спеціалізованої медичної допомоги – понад 97 тисяч.

Заклади, які  надають спеціалізовану медичну допомогу перейшли на нову систему фінансування з квітня минулого року. Вони уклали договір з Національною службою здоров’я України і почали отримувати гроші за послуги, які надають пацієнтам за Програмою медичних гарантій.

Перед початком другого етапу медичної реформи, що стартувала 1 квітня 2020 року,  звучало чимало побоювань, що лікарні закриють, а медики залишаться без роботи і поїдуть працювати за кордон. Дані електронної системи охорони здоров’я  (ЕСОЗ) свідчать, що за 10 місяців роботи спеціалізованих медзакладів за новою системою фінансування, у рамках Програми медичних гарантій, кількість лікарів зросла. 

Мова йде про медичні заклади, які уклали договори з Національною службою здоров’я України. Це – 1 654 спеціалізовані медичні заклади та 1696 закладів первинної ланки надання медичної допомоги. Для того, щоб укласти договір, заклади обов’язково реєструвалися в ЕСОЗ. Та вказували інформацію щодо ліцензії на медичну практику, місця надання послуг, а також щодо кількості лікарів різних спеціальностей та медичних працівників. Завдяки реєстрації надавачів медичної допомоги в ЕСОЗ відбулася “інвентаризація” медичних установ.

Загалом в ЕСОЗ, станом на 1 лютого 2021 року, зареєстровано 272 264  лікарів та медичного персоналу. З них, лікарів первинної ланки – 23 980, лікарів спеціалізованої медичної допомоги – 97 668, фахівців з  базовою  та  неповною   вищою   медичною   освітою – 153 251.

З квітня 2020 року по лютий 2021 кількість лікарів первинної ланки в електронній системі охорони здоров’я зросла на 555. Кількість лікарів спеціалізованої медичної допомоги зросла на 3 435, медичного персоналу – на 2 576 осіб.

З квітня 2020 року по лютий 2021 року деактивовані з ЕСОЗ (тобто, звільнилися) 1 950 лікарів первинки, натомість додалося 2 505. Зі спеціалізованих медзакладів звільнилися 6620 лікарів, а додалося – 10 055. Серед  медперсоналу звільнилася 8 431 особа, додалося – 11 007 працівників.  Ці дані свідчать про те, що професія лікаря лишається затребуваною і дає можливість працевлаштуватися.

Медзаклади і новостворені громади залучають лікарів, бо вони зацікавлені в укладенні договору з НСЗУ. Наявність медичного персоналу – одна з вимог Національної служби здоров’я для того, аби заклад міг такий договір укласти.  Залучення в штат одного спеціаліста може збільшити суму договору для закладу одразу на кілька мільйонів гривень.

Завдяки ЕСОЗ з’явилися дані про кількість лікарів різних спеціальностей у регіонах. Зокрема, серед лікарів спеціалізованої медичної допомоги лідери за кількістю – акушери-гінеколог (9 112). Найбільше цих спеціалістів на 100 тис. населення працює у Івано-Франківській та Київській областях – 37 та 36 фахівців відповідно. Найменше – у Луганській та Донецькій областях – 6 та 8 гінекологів на 100 тис. населення.

Хірурги у електронній системі охорони здоров’я – треті за чисельністю.  Їх зареєстровано 6 106. Найбільше хірургів у Тернопільській і Чернівецькій областях та в Києві – по 24 спеціалісти на 100 тис. населення. Найменше – у Луганській та Донецькій – 5 і 7 спеціалістів на 100 тис. населення відповідно.

Щодо лікарів первинної ланки, то найбільше їх у Волинській області – 69 фахівців на 100 тис. населення, найменше на Чернігівщині – 46 медиків на 100 тис. населення. Це важлива інформація для місцевої влади, яка, згідно із законом про місцеве самоврядування, відповідальна за організацію медичної допомоги  в регіоні. Дані дозволяють проаналізувати потребу і визначити, яких лікарів залучити і в який спосіб. І цими даними уже користуються.

Електронні дані стають підставою для прийняття управлінських рішень. Завдяки цим даним ми можемо аналізувати, як трансформація медичної системи впливає на ринок праці в медицині. І зараз у нас є підстава стверджувати, що за останні 10 місяців в Україні не відбулося ні масового звільнення лікарів, ні значного відтоку фахівців за кордон. Натомість професія лікаря є затребуваною, а місцева влада готова брати на себе відповідальність і поліпшувати доступ до медичних послуг.