Митниця затримала судно Merry M. у Бердянському порту з експортним вантажем ТОВ “Аграрій Півдня”

Про це у соцмережі повідомив адвокат компанії Микола Гончаров.

“18 грудня 2020 року до мене звернувся директор компанії експортера ТОВ “Аграрій Півдня”, який займається експортом зернових культур з України. Повідомив про існування в нього проблеми, яка заключається в тому, що Запорізька митниця видала доручення на оформлення експорту. Перевезення здійснювало судно Merry M. в день, коли судно вже було повністю завантажено у місті Бердянськ, а саме 17 грудня 2020 року, інспектор Запорізької митниці Яна Фролова відмовилась закривати експортні документи, посилаючись на те, що вона ніколи не бачила директора компанії експортера, і повідомила, що вона може ще й складе протокол про порушення митних правил із конфіскацією товару, який експортується, якщо директор компанії експортера не з’явиться до митниці. Корабель залишився у Бердянському морському порту (зауважу, що день затримки в порту коштує експорту близько 4500 доларів США). Кидаючи всі свої справи, наступного дня директор разом зі мною прибуває до Запорізької митниці, що знаходиться у місті Запоріжжя по вул. Кремлівська, 12, де вже о 9:00 годині на нас чекав начальник оперативного відділу контрабанди Зарубін Борис Олександрович. Одразу ж він повідомив, що збирається дуже ретельно розібратися в ситуації і…. все одно не випустить вантаж експортера, навіть якщо в документах буде повний порядок, оскільки з місцевого відділку ДБР надійшла інформація про те, що імовірно… дуже ймовірно, у ДБР є інформація, що даний вантаж… неукраїнського походження)). Тобто, йому потрібні документи з інформацією де саме експортер, за якою ціною та на яких умовах придбав пшеницю, яку експортує, та почав вести неспішну бесіду, тягнути час розповідаючи про махінації з експортом та про те, як важко зараз працювати на митниці. Десь через півгодини у його кабінеті з’явився молодий чоловік, який представився співробітником СБУ, запитав: «Хто ми? Яка компанія?» та записав наші дані, а потім дістав з папки чистий бланк повістки та почав вписувати туди дані директора. Тобто, цей чоловік навіть коли їхав до митниці ще не знав до кого він їде, що й не дивно. Представлятися чоловік також дуже не хотів, розповідаючи, що СБУ таємний орган і він також дуже секретний співробітник. Після короткого лікбезу та зачитування йому його обов’язків він все ж таки надав посвідчення співробітника СБУ.
Щодо суті повістки він пояснити не зміг (фото повістки публікую). Згідно цього документу директору треба було з’явитися до ДБР у місті Мелітополь до слідчого Дон Олексія через 3 дні для дачі свідчень, як свідку, у кримінальному провадженні номер 42020080000000018, відкритому у січні 2020 року (за рік до експорту пшениці), за статтею 364 КК України (Зловживання владою або службовим становищем) та статтею 368 КК України (Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою). До чого тут експортні операції, присутні навіть не змогли пояснити, однак свідчення та документи на експорт, треба було надати слідчому у понеділок. Повторюсь, що нікого не засмутило, що кримінальна справа стосувалась саме якихось невідомих службових осіб. Зарубін повідомив, що судно він або вигрузить, або… нам треба домовлятись чи зі слідчим, який зазначений у повістці…, чи з місцевим відділом ДБР, документи він наші бачив і його все влаштовує, але він не хоче отримати таку ж повістку від ДБР чи СБУ, тому буде виконувати вказівки ДБР. На зауваження до того, що митниця вже порушує строки розгляду документів та закриття експортних відправних документів він відповів, що йому байдуже, його більше хвилює не йти всупереч вказівок ДБР, і порадив домовитися з ними.
Отже, робити було нічого, довелось телефонувати контрагентам та благати їх надати довідки щодо походження пшениці, наявності землі, придбання посівного матеріалу і т.д. і т.п. Документи Зарубіну надали.

Однак, як він і говорив, судно з пшеницею з місця не зрушило. Експортер ніс ще більші збитки. Наголошу, Зарубіна взагалі не цікавило ані походження пшениці, ані документи, він чекав команди з ДБР щодо корабля. 2 дні поспіль директор телефонував до всіляких інстанцій і нарешті судно відпустили, начебто нічого і не було. Митницею було порушено всі строки розгляду документів поданих митним брокером на експорт, однак впевнений, що за цим фактом розслідування не було.
Ще через тиждень історія повторилася, однак тут нахабство митників, на відміну від експортного товару, вже перейшло всі межі. Через знайомих правоохоронців під новий рік і експортеру, і мені, почали надходити пропозиції щодо експорту пшениці, а саме 50 000 доларів США на користь ДБР і митниця не буде чинити перешкод. 29 грудня 2020 року брокер в інтересах експортера намагається закрити експорт, майже 1000 тонн зерна вже на борту судна, і… знову митний інспектор Яна Фролова говорить: «Хочу бачити директора!», і знову я телефоную Зарубіну, питаю: «В чому справи?», а у відповідь: «ДБР, вирішуйте питання, тільки в цьому разі судно може вийти з порту!» і запрошує директора на співбесіду.
Компетентні органи можуть перевірити чим займалися митники 7 днів, замість 3-х годин визначених в законі, з моменту подачі митної декларації брокером. На ці питання зможуть відповісти Зарубін Борис Олександрович та Фролова Яна, співробітники митниці. Мабуть вони чекали доки ДБР чи СБУ дочекається 50 000 доларів США.
А потім, вже відбулися події, які взагалі підпадають вже не під одну статтю КК України. Митний інспектор з’явився на судно і склав Протокол про тимчасове вилучення товарів, транспортних засобів і документів у справі про порушення митних правил з судна Альтрані (прапор Мальта). Однак, фактичного вилучення не відбулось!!!! Протокол склали і судно само по собі відбуло з порту. Ані представника експортера, ані митного брокера до цієї події всупереч закону не було запрошено, і до моменту написання цієї статті, а саме 11 січня 2021 року, нікого не повідомили про долю пшениці. Де зараз товар, який належить експортеру на праві власності, на більш ніж 5 000 000 (п’ять мільйонів гривень), невідомо, відомо мабуть тільки Зарубіну та Фроловій. Так як і відомо їм, де той товар, який вони тимчасово вилучили за протоколом. Факт фактичної відгрузки товару перевірити нескладно, оскільки це 1000 тонн зерна!!!! Хтось міг би щось бачити.
Прошу вважати цей пост повідомленням про злочин скоєний організованою злочинною групою осіб під керівництвом невстановлених осіб з територіального управління ДБР (начебто зі слів митника Зарубіна Б.О.). Де вкрадене зерно, Вам також пояснити доведеться. Як можливо вилучити без вилучення експортний товар в процесі митного оформлення? Як можливо замість 3-х годин передбачених законом оформлювати документи тиждень? Чому Ви потайки оформили протокол вилучення товарів? Сподіваюсь, що колись дізнаюсь Вашу версію подій, Борисе Олександровичу! Ви пропрацювали 7 років у Дніпропетровській митниці і казали мені: «Запоріжжя – ні грошей, ні слави!» Так от, Славу я Вам сподіваюсь забезпечу! Але, мабуть не ту, на яку Ви розраховували!
До мене, як до адвоката, вчора інший експортер звернувся, говорить, що в місті Запоріжжя дали якусь вказівку з ДБР зупинити експортні операції по ньому ))) і знову Фролова Яна щось зупиняти збирається, вочевидь і з Вами знову зустрінемося….

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1781448212035848&id=100005120591769