Корабельно-катерний склад Морської охорони Державної прикордонної служби в період активної літньої навігації несе службу в максимально інтенсивному режимі.

До безпосередньої служби з охорони державних рубежів в Азовському та Чорному морях, на річці Дунай залучаються групи кораблів та катерів, а резерви перебувають у черговій готовності до посилення дій тактичних груп. Силову підтримку бойових одиниць забезпечують групи бійців підвищеної готовності від відділів спеціальних дій.

Під час патрулювання та обстеження районів кораблі та катери Морської охорони протягом тижня проходять в середньому 1100 морських миль, викриваючи обстановку на площі понад 8,5 тисячі квадратних миль. При цьому забезпечується контроль режиму судноплавства, що відповідає міжнародному морському праву та міжнародним стандартам безпеки судноплавства і рибальства у внутрішніх водах, в територіальному морі України, її прилеглій зоні та у В(м)ЕЗ, підвищення рівня безпеки судноплавства на якірних стоянках та в акваторіях портів до міжнародних стандартів безпеки.

Спільними зусиллями всього корабельно-катерного складу, що перебуває на службі, в тісній співпраці із прикордонною авіацією, виявляється та розпізнається близько 550 цілей у всій зоні відповідальності від Дунаю до Азова. Водночас корабельно-катерний склад Морської охорони продовжує спостерігати постійну присутність кораблів ЧФ РФ та Берегової охорони ПС ФСБ РФ у Виключній (морській) економічній зоні України. Зокрема, навколо газоконденсатних родовищ та поблизу умовної лінії тимчасово окупованого територіального моря навколо Криму. Не менш активні та навіть провокативні маневрування здійснюють і кораблі та катери Берегової охорони РФ в Азовському морі. Так, напередодні катери БО РФ двічі створювали ситуації, наслідком яких могла стати навігаційна небезпека.

Днями в Маріупольському районі Азовського моря, в зоні розподілу руху суден рекомендованими морськими шляхами, яка контролюється службою руху Маріупольського морського торгового порту, корабель Морської охорони ДПСУ виявив катер БО ПС ФСБ РФ проекту «Мангуст». На відстані понад 10 морських миль від українського берега він зайняв позицію, в порушення вимог міжнародного морського законодавства та навігаційних правил. Перебування в цьому районі може створювати навігаційну небезпеку руху цивільних суден. В рамках контролю за здійсненням плавання і перебування суден в зоні відповідальності, корабель Морської охорони вийшов на зв’язок із катером БО РФ і попередив про необхідність залишити район для виключення навігаційної небезпеки. За деякий час він залишив район розподілу руху суден. Невдовзі в тому самому районі був виявлений ще один катер БО РФ проекту «Соболь», який встав на якір на відстані майже 7 морських миль від українського берега. Отримавши попередження від корабля Морської охорони про недопущення якірної стоянки на рекомендованому шляху цивільних суден, порушення вимог міжнародних правил навігаційної безпеки, російські прикордонники змістилися на певну відстань від рекомендованого шляху.

Катер Морської охорони взяв під контроль перебування російського прикордонного катера. Регіональне управління Морської охорони офіційно повідомило всі зацікавлені служби, діяльність яких пов’язана з організацією і контролем руху суден в Азовському морі, про перебування катера БО РФ у визначених координатах, аби уникнути аварійної ситуації.

Відмітимо, що постійне перебування в морі корабельно-катерного складу Морської охорони і контроль за ситуацією дозволяє вчасно вживати заходів із запобігання виникненню навігаційної небезпеки.