- Деталі
- Категорія: Порт
- Опубліковано: Середа, 24 червня 2020, 10:42
- Перегляди: 1
Адміністрація морських портів України вчергове ліквідувала забруднення акваторії поряд з танкером «DELFI». Проблема аварійного судна поряд з одним з одеських пляжів має бути вирішена. Обов‘язок зробити це несе судновласник, який за особистим поданням, що було задоволено капітаном Одеського морського порту, повинен прибрати судно в межах встановленого терміну.
Адміністрація морських портів України, враховуючи активне обговорення цього питання громадськістю, наголошує: єдиним законним шляхом вирішення проблеми з аварійним танкером є виконання усіх робіт та ліквідація наслідків інциденту безпосередньо і виключно власником.
На цей час у ДП «АМПУ» відсутні будь-які законні підстави для самостійного, від свого імені, прибирання судна «DELFI». Таке право (підкреслимо – право, а не обов’язок), відповідно до ст. 123 Кодексу торговельного мореплавства, Адміністрація морських портів України отримає лише за умови настання низки незалежних безпосередньо від ДП «АМПУ» умов та обставин:
– власник судна не забезпечить його підйом у терміни, встановлені капітаном порту (Держслужби морського та річкового транспорту України). Іншими словами, право щодо підйому судна розпочнеться у ДП «АМПУ» не раніше 20.07.2020 р.*;
– Держекоінспекція надає відповідний документ про те, що танкер «DELFI» представляє «безпосередню загрозу забруднення навколишнього середовища»*;
– власник судна документально підтверджує готовність і бере на себе зобов’язання компенсувати ДП «АМПУ» витрати на проведенні роботи*. Тобто коло повинно замкнутися – у будь-якому разі платником за підняття та віддалення судна виступатиме його власник;
– капітан порту Одеса надає дозвіл на підняття майна, що затонуло у межах акваторії морського порту.
Лише у випадку настання (виконання) цих умов, ДП «АМПУ» отримає право виконувати роботи з ліквідації наслідків аварії танкеру «DELFI». Якщо хоча б одна з наведених умов не настане, право (а в цьому випадку і обов’язок) підняти та прибрати судно зберігатиметься виключно за власником. До речі, станом на 23.06.2020 ДП «АМПУ» отримано офіційна, чітка і недвозначна відмова судновласника від залучення АМПУ, компенсації витрат, а також завірено у повному розумінні відповідальності та фінансовій, організаційній та технічній готовності судновласника підняти власне судно.
Організаційно АМПУ до цього підйому готова ще починаючи з 01.04.2020 р. (первісно встановленого капітаном порту терміну). Тендерна документація ретельно відпрацьована і узгоджена, кошти у фінансовому плані передбачено.
За останніми даними, План виконання робіт представлений судновласником, опрацьований та узгоджений капітаном Одеського морського порту та органами Держекоінспекції. З урахуванням зазначеного, активізації виконання підготовчих робіт, на звернення судновласника граничний строк виконання робіт з прибирання танкеру «DELFI» з акваторії одеського пляжу капітаном порту подовжено.
ДП «АМПУ» всіляко сприяє судновласнику у його намірах та реальних кроках із підйому та видалення судна та звертається до усіх: давайте припинимо критику та щиро підтримаємо судновласника, тільки так до одеситів повернуться звичайні види моря.
* ч.3 ст.123 КТМ України: «Якщо майно, що затонуло, становить безпосередню загрозу безпеці судноплавства, життю чи здоров’ю людей, забрудненню навколишнього природного середовища, а власник майна, що затонуло, не піднімає його у термін, встановлений капітаном морського порту, згідно з цією статтею, адміністрація морського порту має право за рахунок власника затонулого майна вжити необхідних заходів до його негайного підняття, а при необхідності — до його знищення або віддалення іншим способом».