Мінекономіки виступає за цивілізований ринок роялті та справедливу винагороду для авторів

Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України підтримує прийняття законопроекту №3377 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо державної підтримки сфери культури, креативних індустрій, туризму, малого та середнього бізнесу у зв’язку з дією обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)”, що вже пройшов повторні слухання в комітеті та рекомендований до прийняття в цілому.

“Мінекономіки послідовно притримується думки, що встановлення тимчасових тарифів в адміністративному порядку є надмірним втручанням держави в договірні відносини ОКУ (як представників авторів та правовласників) та користувачів. Найбільш виправданим для формування тарифів акредитованих організацій колективного управління буде ринковий механізм ціноутворення”, – зазначили в Міністерстві.

Саме тому для вирішення ситуації спільно із Комітетом з питань гуманітарної та інформаційної політики було напрацьовано ряд змін, які, крім інших позитивних новел, дозволять:

1. «розблокувати» та завершити процес акредитації організацій колективного управління (ОКУ);

2. скасувати необхідність встановлення тимчасових тарифи з боку держави.

Виконання цих пунктів дозволить:

1. завершити реформування ринку роялті в Україні та передати ці функції ринку;

2. забезпечити авторам та правовласникам отримання справедливої винагороди через ринкові механізми;

3. виконати одну з вимог міжнародних партнерів та наблизитись до виключення із Списку 301 (перелік “країн-піратів”) відповідно до якого США встановлює експортні санкції

Довідково

Чинний закон, яким регламентується діяльність в сфері креативних індустрій №2415 від 15.05.2018 “Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав” був розроблений і прийнятий задля створення цивілізованого ринку авторської винагороди. Він був позитивно оцінений як українськими експертами та ринком, так і міжнародними партнерами. Зокрема прийняття та початок імплементації закону призвело до скасування частини експортних санкцій на ринок США.

На виконання вимог закону в грудні 2019 було проведено акредитацію ОКУ в 3 сферах колективного управління

· право слідування щодо творів образотворчого мистецтва;

· репрографічне відтворення творів та їх частин (уривків);

· відтворення в домашніх умовах і в особистих цілях творів, виконань, зафіксованих у фонограмах, відеограмах, їх примірниках, а також аудіовізуальних творів та їх примірників.

Що було оформлено відповідними наказами міністерства від 06 лютого 2020 року.

Раніше було завершено акредитацію ще у 3-х сферах розширеного та обов’язкового колективного управління:

· право на справедливу винагороду, спільну для виконавців та виробників фонограм (відеограм), за публічне виконання фонограм і зафіксованих у них виконань чи публічну демонстрацію відеограм і зафіксованих у них виконань, опублікованих для використання з комерційною метою;

· право на справедливу винагороду, спільну для виконавців та виробників фонограм (відеограм), за публічне сповіщення фонограм і зафіксованих у них виконань, відеограм і зафіксованих у них виконань, опублікованих для використання з комерційною метою, крім кабельної ретрансляції;

· кабельна ретрансляція об’єктів авторського права і (або) суміжних прав, крім прав організацій мовлення щодо їхніх власних програм (передач) мовлення;

Незавершеним лишається процес акредитації за двома сферами:

  • публічне виконання музичних недраматичних творів з текстом і без тексту, включно з тими творами, що включені до складу аудіовізуальних творів;
  • публічне сповіщення музичних недраматичних творів з текстом і без тексту, включно з тими творами, що включені до складу аудіовізуальних творів, крім кабельної ретрансляції.

Акредитацію за зазначеними сферами наразі неможливо закінчити через судову заборону, ініційовану учасниками ринку, а також через дію обмежувальних заходів у зв’язку з пандемією COVID-19

Впровадження колективного управління в перелічених сферах є відображенням європейського законодавства (Директива 2014/26/ ЕU про колективне управління авторським правом і суміжними правами та мультитериторіальне ліцензування прав на музичні твори для онлайн використання на внутрішньому ринку) і є загальноприйнятою практикою цивілізованих ринків.

За таким сферами, як право слідування, право на справедливу винагороду, спільну для виконавців та виробників фонограм (відеограм), за публічне виконання, кабельна ретрансляція, закінчились переговори ОКУ і користувачів, встановлено договірні тарифи.

Тривають перемовини між ОКУ та користувачами щодо встановлення тарифів в сферах “відтворення в домашніх умовах” та “репрографічне відтворення ”

Для врегулювання питання збору роялті у період перемовин між гравцями ринку (ОКУ та користувачі) Законом 2415 була введена вимога Кабміну запровадити тимчасові тарифи за використання об’єктів авторського права і (або) суміжних прав чи як відрахування на користь правовласників у разі відсутності домовленостей між сторонам таких переговорів. Відповідні зміни були внесені КМУ Постановою # 696 від 14.08.2019 – внесено зміни до постанов № 71 та 72 від 18 січня 2003 року та визначено, що ОКУ застосовують затверджені цими постановами ставки винагороди, як тимчасові тарифи.