Підозрюваним у спробі підкупу керівників НАБУ та САП обрано запобіжні заходи

Впродовж 14-15 червня 2020 року Вищий антикорупційний суд обрав запобіжні заходи трьом підозрюваним, які намагалися передати неправомірну вигоду у розмірі 5 млн дол. США керівництву антикорупційних органів за закриття кримінального провадження стосовно ексміністра екології, яке восени 2019 року Генеральна прокуратура передала до Національного бюро за підслідністю.

За результатами розгляду клопотань прокурорів САП застосовано такі запобіжні заходи:

  • першому заступнику начальника ГУ ДПС у м.Києві – у вигляді тримання під вартою із альтернативою застави в розмірі 84,08 млн грн;
  • одному із керівників групи компаній, афільованої з колишнім міністром екології та природних ресурсів часів президента Януковича – у вигляді тримання під вартою із альтернативою застави в розмірі 40 млн 358 тис. грн;
  • колишньому керівнику одного з департаментів ДФС України – у вигляді тримання під вартою із альтернативою застави в розмірі 120 млн грн.

Нагадуємо, 12 червня 2020 року в порядку ст. 208 КПК України НАБУ і САП «на гарячому» затримали групу осіб, які намагалися передати неправомірну вигоду керівництву антикорупційних органів. Вилучено 6 млн дол. США, з яких 5 мільйонів передбачалися безпосередньо за закриття справи і 1 млн дол. США – за «консультаційні послуги» посереднику. 

Епізод, у якому пропонувалася неправомірна вигода, стосується ймовірної причетності ексміністра до заволодіння коштами стабілізаційного кредиту Національного банку, виданого ПАТ «Реал банк» (підконтрольного на той час злочинній організації за участі посадовців часів президента Януковича) і легалізації цих коштів. У цій справі повідомлено про підозру низці осіб, зокрема й колишньому міністру.

Кримінальне провадження щодо спроби підкупу керівників антикорупційних органів зареєстровано 3 червня 2020 року, тобто від моменту, коли слідству стало відомо про злочинний задум, і до моменту затримань минуло лише 9 днів. Поспіх осіб, які передавали хабар, пов’язувався із наближенням дня народження пана ексміністра.

Посадовцю ДПС, який і виконував роль посередника, 12 червня 2020 року повідомили про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст. 27 ч.4 ст. 369 КК України («пособництво у наданні службовій особі, яка займає особливо відповідальне становище, неправомірної вигоди за вчинення нею в інтересах третьої особи дії з використанням наданої їй влади, за попередньою змовою групою осіб»).

Вказана особа, як з’ясувало слідство, отримала кошти від осіб, пов’язаних із колишнім міністром екології. Постанову про закриття згаданого кримінального провадження він оцінив у 6 млн дол. США, з яких 1 млн дол. США планував залишити собі. Останню суму вилучено у багажному відділенні його автомобіля під час слідчих дій.

13 червня 2020 року про підозру повідомлено ще двом особам – колишньому керівнику одного з департаментів ДФС України (ч.4 ст.369 КК України) і першому заступнику начальника ГУ ДПС у м.Києві (ч.5 ст.27, ч.4 ст.369 КК України).

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.