Е-квитки на «Бориспільський експрес»: 4 підозрюваних у корупції

10 червня 2020 року детективи Національного бюро за процесуального керівництва САП повідомили директору філії Головного інформаційно-обчислювального центру АТ «Укрзалізниці», його колишньому заступнику та ще двом особам про підозру у зловживанні службовим становищем при організації сервісу з продажу електронних квитків на «Бориспільський експрес».

Йдеться про:

  • директора філії «ГІОЦ» АТ «Укрзалізниця»
  • екс-заступника директора філії «ГІОЦ» АТ «Укрзалізниця» (чинний на момент підготовки та початку вчинення злочину);
  • бенефіціарного власника приватної компанії;
  • директора приватної компанії;

НАБУ та САП встановлює місцезнаходження інших можливих учасників злочину.

Дії всіх осіб кваліфіковано за ч. 3 ст. 15 ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу України («незакінчений замах на заволодіння грошовими коштами АТ «Укрзалізниця» в особливо великому розмірі вчинений службовими особами державної компанії шляхом зловживання власним службовим становищем за попередньою змовою групою осіб»).

Слідство встановило, що у 2018 році, на момент функціонування системи продажу е-квитків, посадовці «Укрзалізниці» ініціювали закупівлю нового програмного забезпечення для організації цього ж процесу щодо «Бориспільського експресу». Чиновники сфальшували документи та висновки, аби уникнути проведення відкритих торгів, й всупереч закону, організували закупівлю за переговорною процедурою.

Однак, експертиза, проведена межах досудового розслідування, встановила, що надане програмне забезпечення «Укрзалізниці» для продажу квитків на «Бориспільський Експрес» фактично дублює функціональні можливості вже наявного електронного сервісу https://booking.uz.gov.ua, а отже не створює додаткової вартості для державної компанії. Розробник зазначеного сервісу запропонував «Укрзалізниці» реалізувати електронний продаж на «Бориспільський експрес» безкоштовно, додавши відповідну опцію до вже функціонуючого сервісу з продажу е-квитків на пасажирські потяги. Натомість, «Укрзалізниця» обрала закупівлю цієї опції за 10,4 млн грн в іншої компанії, ймовірно пов’язаної з колишніми посадовцями держкомпанії.

За задумом організаторів схеми, привілейований постачальник в подальшому мав повністю витіснити попередню компанію із надання ІТ послуг у неконкурентний спосіб – за рахунок наданих службовими особами Укрзалізниці переваг в укладені договорів постачання. Для цього компанія мала впровадити на «Укрзалізниці» свій програмний продукт з продажу квитків на «Бориспільський Експрес», яку згодом, під виглядом модернізації, планували впровадити на всі напрямки руху пасажирських потягів.

Після початку досудового розслідування і проведення низки слідчих дій керівництво «Укрзалізниці» зупинило розрахунок за програмне забезпечення із обраним за переговорною процедурою приватною компанією. Таким чином 10,4 млн грн залишились на рахунках державної компанії.

Розслідування наведених фактів детективи Національного бюро та САП здійснюють з грудня 2018 року за публікаціями у ЗМІ.

Публікації за темою: https://nabu.gov.ua/search/node/укрзалізниця

Детальніше про факти корупції на «Укрзалізниці» https://bit.ly/2XuXU0h

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Фото rbc.ua