Урядовці і бізнес напрацьовують пропозиції щодо зменшення викидів вуглецю відповідно до планів ЄС

21 травня заступники Міністра енергетики та захисту довкілля Олексій Рябчин та Ірина Ставчук обговорили з членами European Business Association підготовку до впровадження ЄС «Механізму прикордонного вуглецевого регулювання» (Сarbon border adjustment mechanism).

В онлайн-засіданні під егідою Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Вадима Пристайка також взяли участь посадовці Мінекономіки, Представництва України в ЄС, топ-менеджери найбільших українських компаній.

«Механізм прикордонного вуглецевого регулювання» – один із запланованих заходів ЄС в рамках «Європейської зеленої угоди» (European Green Deal). Цей механізм ще не представлено, але його ідея полягає в обмеженнях щодо імпорту в ЄС товарів, при виробництві яких існують великі викиди вуглекислого газу.

«Сьогодні важливо не зволікати, а завчасно у відкритому діалозі із стейкхолдерами готуватися до нових правил, синхронізуватися із діями ЄС, зробити ефективну реформу екологічного податку та податку на СО2 в Україні, запроваджувати систему торгівлі викидами, боротись зі змінами клімату», – зазначив Олексій Рябчин.

Він нагадав позицію в.о. Міністра енергетики та захисту довкілля Ольги Буславець про те, що питання забезпечення якісного життя та здоров’я людей – один з головних пріоритетів Уряду. І хоч зараз Мінекоенерго багато зусиль спрямовує на подолання кризових явищ в енергетиці, напрацюванні стратегічних рішень у сфері захисту довкілля, євроінтеграція також знаходиться в фокусі роботи Міністерства.

Мінекоенерго розглядає різні підходи до реформування податку на викиди СО2, але головна ціль – створити умови для реінвестицій коштів з податку саме на енергоефективні заходи та декарбонізацію, з метою боротьби зі зміною клімату. Представники бізнесу також усвідомлюють переваги енергоефективних та еко-проектів, від яких вони лише виграють за рахунок зменшення витрат на енергоносії, зменшенню викидів шкідливих речовин та викидів вуглецю.

За результатами дискусій було досягнуто домовленостей про розвиток платформи для сумісних напрацювань щодо механізму прикордонного вуглецевого регулювання та Європейської зеленої угоди.