Новою ціллю Східного партнерства може стати входження до «чотирьох свобод» ЄС – Вадим Пристайко

Україна пропонує зробити новою стратегічною ціллю Східного партнерства поступове входження зацікавлених партнерів до «чотирьох свобод» Європейського Союзу. Йдеться про створення умов для вільного переміщення товарів, послуг, робочої сили і капіталу.  Про це заявив Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Вадим Пристайко під час онлайн-дискусії «Україна в Східному партнерстві: амбітний порядок денний після 2020 року», 14 травня.

Віце-прем’єр-міністр наголосив на незмінності стратегічного курсу України на інтеграцію до ЄС та НАТО. За його словами, Східне партнерство є важливою платформою для поглиблення співпраці України з Європейським Союзом на додаток до двостороннього діалогу.

«Східне партнерство принесло значні здобутки у сфері політичної асоціації, поглиблення економічних відносин, запровадження безвізового режиму. Однак майбутнє ініціативи буде непевним, якщо ігнорувати той рівень співпраці, якого вже досягли асоційовані партнери з ЄС. Політика ЄС щодо Східного партнерства має бути амбітною, орієнтованою на майбутнє та позитивною. Європейський Союз має запропонувати партнерам нові стратегічні цілі. Такою ціллю Україна бачить поступове входження зацікавлених партнерів до «чотирьох свобод» Європейського Союзу», – пояснив Віце-прем’єр-міністр.

Вадим Пристайко зазначив, що Висновкам Ради Європейського Союзу щодо розвитку Східного партнерства бракує амбіційності та стратегічного бачення. Він висловив сподівання, що у Спільній декларації, яку мають ухвалити на саміті Східного партнерства, буде враховано очікування сторін та сформульовано новий позитивний порядок денний для поглиблення інтеграційних процесів.

«Ми очікуємо, що спільне бачення асоційованих країн – України, Грузії та Молдови – щодо майбутнього Східного партнерства, передане інституціям ЄС, буде враховане», – заявив Вадим Пристайко.

Окремо він наголосив на важливості безпекового компоненту співпраці.

«Питання безпеки є ключовим для України. Досі ЄС зосереджував свою увагу на більш м’якому вимірі безпеки, зокрема розбудові спроможностей у секторі цивільної безпеки за підтримки консультативної місії EUAM. Зважаючи на рівень «жорстких» загроз, безпековий аспект має бути посилений. Наприклад, слід розширити регіональну присутність EUAM (принаймні у Маріуполі) та збільшити кількість мобільних груп. Україна зацікавлена у приєднанні до програми у сфері оборони PESCO, коли це буде можливим», – заявив Вадим Пристайко.