147 млн грн вішкодовано у справах НАБУ від початку 2020 року

Впродовж січня-квітня 2020 року завдяки зусиллям Національного бюро вдалося компенсувати близько 147 млн грн шкоди, завданої інтересами держави.

Зокрема, йдеться про такі дії:

  • майже 80 млн грн надійшло ПАТ «Запоріжжяобленерго» (60% акцій належать державі);
  • 65,54 млн грн  стягнуто в дохід держави за рішенням суду – ці кошти були частиною застав, внесених трьома підозрюваними в особливо тяжких корупційних злочинах;
  • понад 1,5 млн грн відшкодували колишні народні депутати, яких НАБУ підозрює в отриманні незаконної компенсації за житло;
  • 400 тис. грн відшкодовано ДП «Адміністрація морських портів України»: кошти почали повертати після активних дій детективів Національного бюро межах розслідування завдання 2,49 млн грн збитків держпідприємству через непоставлене, але сплачене коштом ДП «АМПУ» обладнання.

Детальніше:

НАБУ здобуло докази порушень при здійсненні розрахунків за електричну енергію за договорами про переведення боргу та здійсненням зарахувань зустрічних однорідних вимог на 880 млн грн за участю ПАТ «Запоріжжяобленерго», ПАТ «Запорізький завод феросплавів» та ПрАТ «ХК «Енергомережа» та ін. Слідство з’ясувало, що договори уклали всупереч вимогам законодавства. В результаті, сплачені споживачами кошти за електроенергію ПАТ «Запоріжжяобленерго» (60% акцій держави) отримували приватні компанії. За позовами Національного бюро суд визнав договори про переведення боргу недійсними. А це дозволило «Запоріжжяобленерго» звернутися до суду з позовами про стягнення заборгованості на свою користь. Як результат, підприємству відшкодовано 79,5 млн грн в поточному році, загалом – 356 млн грн.

У квітні 2020 року НАБУ та САП довели у суді факти порушення підозрюваним, якому інкримінують вчинення особливо тяжкого корупційного злочину, покладених на нього обов’язків. На підставі наданих доказів суд ухвалив рішення про стягнення частини внесеної особою застави до спеціального фонду Державного бюджету України. Йдеться про суму у 35 млн грн.

Аналогічне рішення суд ухвалив щодо двох підозрюваних у заволодінні майном Нацгвардії на 81,64 млн грн, стягнувши загалом 30,54 млн грн.

Також НАБУ перевіряє факти отримання близько 11 млн грн незаконної компенсації за оренду житла кількома десятками колишніми народними депутатами. Як з’ясували детективи, кожен із цих парламентарів на підставі поданих заяв до Апарату Верховної Ради України незаконно отримав від 30 тис. грн до 1 млн грн, оскільки насправді мав власне житло у столиці або поблизу (до 30 км від меж Києва). Протягом перших місяців 2020 року деякі екснардепи повернули отримані кошти. Їхня сума понад — 1,5 млн грн.

Таким чином загальний обсяг відшкодування, забезпеченого НАБУ на стадії досудового розслідування, перевищує 700 млн грн. Ще 8,5 млрд грн становить сума угод, визнаних недійсними за позовами НАБУ. Відповідні рішення набули законної сили, що дозволяє державним підприємствам розпочати відповідну роботу з повернення вкрадених коштів – за прикладом того, як це зробило ПАТ «Запоріжжяобленерго».