Україна стала співавтором заяви міністрів членів СОТ щодо COVID-19 та багатосторонньої торговельної системи

5 травня 2020 року члени СОТ, у тому числі Україна, розповсюдили Спільну міністерську заяву стосовно пріоритетних шляхів системного реагування на поточну глобальну кризу в галузі охорони здоров’я та забезпечення захисту життя людей і реалізації важливої ролі СОТ у цьому зв’язку.

У Заяві члени СОТ наголосили на необхідності активізації зусиль в напрямку посилення координації та співробітництва на міжнародному рівні шляхом:

  • забезпечення вільного обігу життєво необхідних медичних засобів, основних товарів і послуг через кордони, а також реалізації конкретних дій, кращих практик та спрощених процедур у контексті подальшої лібералізації торгівлі;
  • підтримки функціонування ланцюгів постачання сільськогосподарської продукції та утримання від запровадження невиправданих заходів обмеження експорту такої продукції, що може мати негативний вплив на продовольчу безпеку, харчування та здоров’я населення країн, залежних від її експорту;
  • у разі запровадження надзвичайних торговельних обмежувальних заходів, забезпечення їх відповідності правилам СОТ, пропорційності, транспарентності та тимчасовості, а також застосування таких заходів у спосіб, щоб вони не створювали надмірні бар’єри у торгівлі або порушували глобальні ланцюги поставок;
  • продовження якнайшвидшого інформування СОТ про будь-які заходи торгівлі, пов’язані з пандемією COVID-19;
  • активізації підтримки мікро-, малих та середніх підприємств у контексті їх ролі у забезпеченні майбутньої відбудови економіки.

У заяві висловлюється також підтримка якнайшвидшому відновленню повсякденної діяльності СОТ та консолідації зусиль з покращення існуючих та розробки нових дисциплін у рамках Організації, а також пошуку рішень з метою врегулювання ситуації, пов’язаної з діяльністю Апеляційного органу СОТ, і реформування системи в цілому.

«Передбачувана, прозора, недискримінаційна та відкрита глобальна торговельна система буде важливою для всеохоплюючого і стійкого відновлення економіки. Тому ми підтверджуємо нашу рішучу підтримку багатосторонньої торговельної системи, побудованої на правилах, та ключової ролі СОТ у цій системі. Ми будемо продовжувати діяти згідно з нашими правами та обов’язками у рамках СОТ. Ми будемо утримуватися від запровадження нових невиправданих бар’єрів для інвестицій чи торгівлі товарами та послугами» – зазначили міністри у Спільній заяві.