35 млн грн стягнуто в дохід держави із підозрюваного у організації корупційної схеми на митниці

Вперше у межах розслідувань НАБУ і САП, у зв’язку із порушенням підозрюваним покладених судом обов’язків, в дохід держави стягнуто половину внесеної ним застави – 35 млн грн. Таке рішення є остаточним, його ухвалила Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду 16 квітня 2020 року. 

Слідство встановило, що підозрюваний – організатор корупційної схеми на митниці, порушив визначену судом вимогу і не здав паспорт іншої держави. Відтак, 35 млн грн з внесених ним 70 млн грн як застава були стягнуті у бюджет. Крім того, судді задовольнили скаргу прокурора, та збільшили розмір зобов’язання – до 76 млн грн. Решту суми застави у розмірі понад 40 млн грн вже внесено на депозитний рахунок суду.

У листопаді 2019 року детективи НАБУ особисто вручили повідомлення про підозру ймовірному керівнику злочинної організації, яка спеціалізувалася на махінаціях із розмитненням імпортованих в Україну товарів за заниженими цінами.

Загалом у завданні понад 77,7 млн грн збитків державним інтересам підозрюють 11 осіб, серед них — семеро посадовців однієї з регіональних митниць та Державної фіскальної служби.

Епізод, у причетності до якого підозрюють цих осіб, — один із низки злочинів на митниці, які досліджує НАБУ. Загалом йдеться про зловживання, збиток від яких може сягати близько 500 млн грн.

У межах цього розслідування, розпочатого НАБУ у жовтні 2017 року, детективи ініціювали накладення арешту на понад 450 млн грн компаній-учасниць схеми. Згодом, у грудні 2017, кінцевий бенефіціар зазначених компаній запропонував детективам НАБУ неправомірну вигоду у розмірі 800 тис. дол. США, аби ті припинили розслідування та закрили кримінальне провадження, проте його викрили «на гарячому». Цей факт задокументований та вже розслідуваний — обвинувальний акт стосовно особи, яка намагалася підкупити детективів НАБУ, скерований до Печерського районного суду міста Києва у липні 2018 року.

Розслідування всіх цих випадків детективи НАБУ розпочали в жовтні 2017 року. 

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.