В Одеському порту запалили «вічний вогонь» на честь 76-ї річниці визволення міста від фашистських загарбників

У зв’язку з оголошеним в Україні карантином, в Одеському порту перший раз за багато десятиліть було відмінено традиційний мітинг на честь чергової річниці звільнення міста від німецько-румунської окупації 10 квітня 1944 р.

Разом з тим, пам’ять про подвиг визволителів на підприємстві, як і раніше, відзначили запаленням «вічного вогню» і покладанням квітів до підніжжя скульптурної композиції «Загиблим портовикам». У заході взяли участь начальник Одеської філії ДП «Адміністрація морських портів України» Руслан Сахаутдінов і голова Профспілки Одеського порту Володимир Зайков.

– 26 березня 1944 року розпочалася Одеська операція. 27 числа війська 3-го Українського фронту форсували річку Південний Буг, а в ніч на 10 квітня вже атакували противника на підступах до Одеси. За сприяння партизанів на 10 годину ранку місто було звільнене від фашистів… Чому ми не повинні забувати цей день? Щоб не забути 907 днів окупації, протягом яких у місті загинули 82 тисячі жителів, а 78 тисяч одеситів були відправлені на примусові роботи до Німеччини, – сказав у своєму виступі на церемонії покладання квітів Р.Сахаутдінов.

Як свідчать архівні джерела, під час бойових дій у 1941-44 рр. були розбомблені і висаджені в повітря 33 з 38 причалів ОМТП, інфраструктурі підприємства було нанесено збитків на 218 мільйонів тодішніх рублів. Експерти союзників, які обстежили порт на предмет можливості його відбудови для прийому флоту, дійшли висновку, що на це потрібно мінімум п’ять років. Та жителя приморського міста зробили неможливе: підняли підприємство з руїн за 5 місяців.

Головний тягар виробничого навантаження у цей період ліг на плечі жінок, які складали більшість у першому після окупації наборі на роботу (2200 чол. станом на травень 1944 р.). Саме з жінок були сформовані бригади вантажників, будівельників, різноробочих.

7 жовтня 1944 р. Одеський порт прийняв під розвантаження караван у складі трьох торговельних суден – «Калінін», «Димитров», «Анатолій Сєров». З лютого 1945 р. порт вже приймав каравани американських суден з вантажами ленд-лізу.

Влітку 1970 р. на Митній площі Одеси, навпроти будівлі управління ОМТП було урочисто відкрито пам’ятник портовикам, загиблим піч час Другої Світової війни. На рубежі 2000-х скульптурну композицію доповнили бронзовим вінком з «вічним вогнем», який відтоді запалюють двічі на рік – 10 квітня і 9 травня.

Адміністрація Одеського морського порту