Держгідрографія продовжує серію експедицій започатковану у 2005 році

З метою гарантування безпеки судноплавства на річках Дніпро і Прип’ять як ділянок міжнародного водного шляху Е-40, вдосконалення інфраструктури річкового транспорту та його навігаційної підтримки, зокрема забезпечення сучасними річковими навігаційними картами внутрішніх водних шляхів України, державною установою «Держгідрографія» у 2020 році заплановано проведення комплексної гідрографічної експедиції на Дніпрі та Прип’яті.

Для виконання поставлених цілей перед профільними фахівцями установи поставлено такі задачі:

 • проведення комплексних гідрографічних експедиційних досліджень річки Прип’ять та річки Дніпро з метою моніторингу стану суднового ходу та вивчення руслових процесів;
 • виконання моніторингу, збору, аналізу та картографування змін місцевості з використанням безпілотних літальних комплексів (отримання матеріалів дистанційного зондування Землі).

Результати робіт будуть використані для вирішення прикладних задач, а саме для перевидання та підтримки на рівні сучасності річкових навігаційних карт і посібників для плавання на акваторії річок Прип’ять і Дніпро. Нагадаємо, що Держгідрографія має багатий досвід виконання подібних робіт.

Починаючи з 2005 року ДУ «Держгідрографія» регулярно проводить комплексні гідрографічні дослідження в Чорному та Азовському морях та на внутрішніх водних шляхах України, результати яких мали і мають фундаментальне практичне значення.
Так, у 2005 році проведено комплексні гідрографічні дослідження української частини Дунаю від м. Рені до гирла: гідрографічна зйомка всього русла річки, визначення загального рельєфу дна, встановлення характеру і місцезнаходження навігаційних небезпек, топографо-геодезичні роботи. За результатами досліджень спеціалізованою філією Держгідрографії «Укрморкартографія» видано:

 • альбом
  № 3504 «Навігаційна річкова карта р. Дунай від порту Рені до гирла»;
 • посібник
  для судноводіїв № 103 «Лоція річки Дунай. Від дельти Кілійського гирла до
  гирла річки Прут»;
 • проведено
  коректуру посібника № 202 «Вогні та знаки річки Дунай. Від дельти
  Кілійського гирла до гирла річки Прут».

В 2006 році фахівцями установи проведено комплексні експедиційні гідрографічні дослідження на річці Дніпро по всій акваторії Канівського водосховища від м. Вишгород до м. Канів та акваторії нижнього Дніпра від гирла річки Рвач до Каховського водосховища.

Протягом 2007–2011 років Держгідрографією планомірно виконувались комплексні гідрографічні дослідження на всіх акваторіях Дніпровського, Каховського, Кременчуцького, Кам’янського та Київського водосховищ Дніпра. У межах цих досліджень разом із топографо-геодезичними роботами, регулярно проводились гідрографічні зйомки всієї акваторії водосховищ р. Дніпро. Крім цього, отримано матеріали космічної зйомки акваторій, виконано прив’язку та дешифрування космознімків на місцевості.
За матеріалами експедиційних робіт, виконаних фахівцями – гідрографами Одеської та Миколаївської філій Держгідрографії, ФДУ «Укрморкартографія» підготовлено й видано відповідно до міжнародних стандартів та вимог цілу  низку матеріалів які також можна знайти на сайті філії http://www.charts.gov.ua/ :

 • «Навігаційна річкова
  карта Нижнього Дніпра від Каховської ГЕС до гирла», № 3528;
 • «Навігаційна річкова
  карта Каховського водосховища від Дніпровської ГЕС до Каховської ГЕС», № 3529;
 • «Навігаційна річкова
  карта Дніпровського водосховища та річки Самара від міста Новомосковськ до гирла»,
  № 3530;
 • «Навігаційна річкова
  карта Дніпродзержинського водосховища та гирлової частини р. Ворскла»,
  № 3531;
 • «Навігаційна річкова
  карта Кременчуцького водосховища від Канівської ГЕС до Кременчуцької ГЕС», № 3532;
 • «Навігаційна річкова
  карта Канівського водосховища від Київської ГЕС до Канівської ГЕС»,
  № 3533;
 • «Навігаційна річкова карта
  Київського водосховища, р. Дніпро від Лоєва до Камарина, річки Прип’ять від
  Усівського плеса до Чорнобиля», № 3534;
 • Оглядова річкова
  карта «Річка Дніпро від Любеча до гирла», № 3325 масштабу 1:450000;
 • Оглядова річкова
  карта «Річка Дунай від порту Рені до гирла», № 3445;
 • «Лоційний опис
  річки Дніпро», № 105;
 • Навігаційно-гідрографічний
  нарис «Судноплавство на річці Дніпро» (на кожне водосховище);
 • електронні навігаційні
  карти річки Дніпро у форматі Inland ECDIS Standard.

У 2012 році фахівцями філій було проведено комплексні гідрографічні експедиційні дослідження в районі Керченської протоки, на підходах до Керченської протоки в Чорному та Азовському морях; також виконано численні топографо-геодезичні роботи на узбережжі.
Матеріали досліджень дали можливість перевидати морські навігаційні карти всього масштабного ряду й оновити електронні навігаційні карти на відповідні акваторії.

У 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 роках Держгідрографією виконувались комплексні гідрографічні експедиційні дослідження в північно-західній частині Чорного моря, на підходах до портів Одеса, Чорноморськ, Південний, Білгород-Дністровський, в районі Одеської банки, Дністровського лиману, Бузького лиману, річок Дунай, Дніпро та Південний Буг.

Зазначені масштабні експедиції здебільшого проводились вперше за часів незалежності України. Для їх виконання були задіяні гідрографічні підрозділи всіх філій Держгідрографії, що брали участь в експедиціях протягом всього польового сезону. Унікальні матеріали досліджень дали можливість оновити національну колекцію морських та річкових навігаційних карт на води України, а також посібники для судноводіїв.

Картографічне забезпечення судноплавства, що здійснюється на основі сучасних матеріалів всебічних гідрографічних досліджень для надання даних щодо навігаційно-гідрографічних умов плавання в регіоні судноводіям та всім зацікавленим користувачам водного транспорту, є запорукою безпечної та стабільної навігації у морських і річкових водах України.