З метою недопущення відключення критично важливих об’єктів від енергопостачання Антимонопольний комітет України ухвалив комплексні рекомендації Міністерству енергетики та захисту довкілля та Міжвідомчій комісії з надання статусу захищеного споживача.
Суть питання:
Статус «захищеного споживача» електроенергії, який унеможливлює відключення від енергопостачання в звичайному порядку, отримати надзвичайно важко. Критично важливі в умовах боротьби з коронавірусом установи такого статусу не мають, оскільки не відповідають вимогам, встановленим для його отримання (фінансові гарантії, стала відсутність заборгованості тощо).
Нормативна база регулювання:
- Постанова Кабінету Міністрів України № 1209 від 27.12.2018 про порядок забезпечення постачання електричної енергії захищеним споживачам.
- Наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 448 від 27.08.2018 про Правила безпеки постачання електричної енергії.
Мета АМКУ:
Унеможливити відключення від електропостачання критично важливих установ і організацій. Шлях – надання їм статусу захищеного споживача.
РЕКОМЕНДАЦІЇ
Міністерству енергетики та захисту довкілля:
- спростити процедуру отримання статусу захищеного споживача;
- привести вимоги до банків, які надають фінансові гарантії, у відповідність до банківського законодавства;
- скоротити терміни для отримання статусу захищеного споживача;
- внести зміни до Правил про безпеку постачання електричної енергії для забезпечення безпеки постачання електричної енергії захищеним споживачам;
- запровадити прозору процедуру прийняття рішення щодо доцільності надання статусу захищеного споживача.
Міжвідомчій комісії з надання статусу захищеного споживача оприлюднити на офіційному веб-сайті Мінекоенерго:
- інформацію про діяльність Міжвідомчої комісії, її склад, порядок роботи, оголошення про проведення засідання Міжвідомчої комісії;
- перелік та вимоги до документів, які повинні подаватися споживачами-заявниками на розгляд Міжвідомчої комісії, інформацію про строки приймання Міжвідомчою комісією документів, що подаються споживачами-заявниками, адресу, за якою подаються такі документи, контакти, за якими надаються відповідні консультації.
Рекомендації Антимонопольного комітету України є невідкладними та підлягають обов’язковому розгляду органами та особами, яким вони надані.
Про результати розгляду рекомендацій Антимонопольний комітет України необхідно повідомити у 15-денний строк з дня їх отримання.