Скасована одна з корупційних схем в сфері буксирних послуг – керівник ДП «Одеський порт»

У вступному слові О.Мясковський (призначений в.о. директора ДП «ОП» 28.10.2019 р.) розповів про заходи вжитих новим керівництвом, для подолання кризи, в якій опинилось підприємство на даний час, поінформував про найбільш значимі інвестпроекти, що передбачаються до реалізації на базі ДП «Одеський порт», відповів на чисельні питання представників інформвидань.

За попередніми підрахунками, на кінець року збитки колись надзвичайно прибуткового підприємства сягнуть 100 мільйонів грн. Частково це пояснюється тим, що до кінця 2016 року 90% доходів ДП «ОП» приносив портовий флот, що тоді займав 100% ринку буксирних послуг в порту. На даний час, завдяки непрозорій конкуренції з боку приватних компаній, частка ринку портового флоту складає лише 13%.

Однією з корупційних схем, яка позбавляла доходів підприємство, була погодинна оренда буксирів державних підприємств приватними компаніями.

На підтвердження цієї тези були приведені такі дані. Для проводки і постановки великого судна до причалу в середньому потрібно дві години роботи двох-трьох буксирів. Приватний підприємець платив портофлоту за використання його буксирів, виходячи з вартості години роботи одного буксира. Це близько 20 тис. грн, ($ 400). Тобто, за дві години роботи трьох буксирів держпідприємство отримувало $2400, при тому, що судновласник сплачував приватній компанії 10 -20 тис. доларів буксирного збору.  

Сьогодні ця схема за ініціативою керівництва ДП «Одеський порт» повністю скасована.

– Наші пропозиції знайшли повну підтримку з боку Міністра інфраструктури України Владислава Криклія, рішення прийнято, і відтепер на ринку буксирних послуг будуть діяти єдині правила для всіх, – підкреслив О.Мясковський.

За словами в.о. директора підприємства, віднині при буксирних проводках застосовується тариф по модулю судна, який розподіляється відповідно до потужності буксирів, що беруть участь у операції. Таким чином, увесь реальний дохід, отриманий від судновласника, розподіляється пропорційно між усіма учасниками проводки.

Нова модель розрахунків вже відпрацьована з іншими суб’єктами ринку. Вона дозволила підприємству отримати дохід від використання одного буксиру у 4 рази більший, ніж при почасовій оренді.

– Фінансовий план на 2020 рік, що ми розробили і направили на затвердження до профільного міністерства, передбачає вихід ДП «Одеський порт» на прибутковість, – зазначив далі О.Мясковський. – Досягти цієї мети планується не тільки за рахунок збільшення доходів від діяльності портового флоту, але й шляхом зменшення видатків, відмови від реалізації проектів, що були замислені виключно для освоєння коштів, і не давали ніякої економічної вигоди, або ж мали безглузді терміни окупності по 10-15 років.

Окремо керівник держпідприємства зупинився на концесійних проектах, які плануються до реалізації у відповідності з прийнятим нещодавно Верховною радою Законом «Про концесії».

Зокрема, йшлося про ініціативу компанії ТОВ «Бруклін-Київ Порт», яка разом зі своїм партнером – всесвітньо відомим перевізником СМА СGМ Group, передбачає продовження кордону причалів 43-42 Хлібної гавані і перепрофілювання ряду об’єктів ВСП «Судноверф «Україна» задля розвитку потужностей контейнерної перевалки. Цей проект є важливою складовою стратегії розвитку Одеського порту. Водночас, виникає проблема необхідності реорганізації виробництва судноремонтного заводу. Керівництвом підприємства розроблено програму економічних і соціальних заходів з метою мінімізувати негативні наслідки проекту для трудового колективу судноремонтників. Документом передбачається зберегти цехи, устаткування, верстатний парк і робочі місця ВСП «Судноверф «Україна» шляхом перепрофілювання виробництва на інші види продукції. Зокрема розглядається можливість виставити на продаж док №4, відновлення експлуатації якого не має перспектив з економічної точки зору, а док №2 об’єднати з судноремонтним комплексом «ПСМ-650».

Інший концесійний проект стосується готелю «Одеса». Готель існує на правах часткової власності (80% належить державі, балансоутримувач ДП «Одеський порт», 20% – приватній компанії). Експлуатувався спільно з 2001 року. Виведений з експлуатації у 2011 р. З того часу готель не працює.

Відповідаючи на запитання журналістів, О.Мясковський, повідомив, що за попередніми оцінками на відновлення роботи готелю необхідно вкласти щонайменше 200 млн грн. Таких коштів у підприємства немає. Найкращий вихід – передати у користування приватному інвестору. Зараз дирекція ДП «ОП» спільно з ДП «АМПУ» розробляють пропозицію щодо передачі готелю у складі єдиного майнового комплексу з морським вокзалом у концесію.

Впродовж своєї прес-конференції Олексій Мясковський також відповів на запитання відносно заарештованого в Лівії танкера «Рута», розповів про нову команду, яка прийшла разом з ним у жовтні цього місяця до управління підприємством, доведеним до глибокої кризи. За словами в.о. директора, нові заступники директора керівники відділів і служб ДП «Одеський порт» – це професіонали морської галузі з великим досвідом практичної роботи, спеціалісти, які добре знають порт, але їх посадові оклади у 8-10 разів менші, ніж у попередників, які отримували захмарні зарплати, не звертаючи уваги на швидке скочування підприємства у прірву фінансової катастрофи.