Створення надійного соціального клімату в колективі досягається шляхом укладення колективного договору, який регулює відносини між адміністрацією і працівниками та дає змогу мінімізувати можливість конфліктів. Тому задля покращення умов праці співробітників Держгідрографії керівництво ініціювало внесення змін та доповнень до наразі чинного Колективного договору.
Сьогодні вже недостатньо самого бажання змінити становище людей найманої праці на краще. Тільки ґрунтовні знання та всебічна взаємодія між профспілками та адміністрацією стають фундаментом у відстоюванні і захисті трудових, соціально-економічних прав та інтересів працівників.
Зараз у Держгідрографії діє шість первинних професійних організацій. В апараті управління – первинна профспілкова організація Профспілки працівників морського транспорту та Профспілка працівників Держгідрографії. Первинні профспілки філій входять до Української професійної спілки працівників річкового транспорту. Начальник установи Олександр Щипцов звернувся до голів зазначених профспілок з пропозицією внесення змін до Колективного договору з метою забезпечення належного захисту соціально-трудових прав працівників.
Адміністрація пропонує надавати додаткові оплачувані відпустки, забезпечувати медичне обслуговування працівників за рахунок установи та збільшити тривалість щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці. Також збільшити розмір матеріальної допомоги в разі народження дитини в сім’ї працівника та виплат у разі смерті працівника чи члена його родини. Для співробітників, які не мають власного житла, компенсувати оренду квартири відповідно до законодавства. І це ще невичерпний перелік змін, запропонованих адміністрацією.
Кадри – головний актив Держгідрографії. Від їхнього професіоналізму та відданості роботі залежить майбутнє установи та безпека судноплавства в Україні. Тому керівництво докладе максимум зусиль, щоб забезпечити кожному працівнику гідну зарплату, комфортні умови праці, професійне зростання та соціальний пакет.